Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fronta an-Nusra se odtrhla od al-Káidy, její vůdce poprvé odhalil tvář

Svět

  11:14
DAMAŠEK/WASHINGTON - Tvář, jež se léta ukrývala, se nyní ukázala světu - a spolu s ní i nová identita organizace, v jejímž čele stojí. Syrská džihádistická skupina Fronta an-Nusra, která se dosud hlásila k teroristické síti al-Káida, zpřetrhala se svou mateřskou organizací vazby a přejmenovala se na Frontu dobytí Sýrie. Její vůdce abú Muhammad Džulání při té příležitosti vůbec poprvé odhalil veřejnosti svůj obličej.

Poprvé s odhalenou tváří. Hlava syrské Fronty an-Nusra, nyní Fronty dobytí Sýrie, abú Muhammad Džulání. foto: TwitterReprofoto

Radikální obrat extremistické skupiny oznámil abú Muhammad Džúlání ve videoprohlášení, kde uvedl, že již nechce dávat zahraničním armádám záminku k útokům na Syřany, informovala agentura Reuters.

Al-Káida uvedla, že krok má její souhlas, jestliže je třeba pro to, aby si fronta mohla udržet jednotu a pokračovat v bojích v Sýrii. Ale podle americké diplomacie bojovníci fronty v Sýrii nadále zůstávají legitimním cílem pro americké i ruské letouny.

Podle Džúláního se fronta přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a již nebude mít spojení se žádnou jinou organizací. Její propojení s al-Káidou dávalo podle něho Američanům či Rusům záminky pro útoky proti syrským povstalcům usilujícím o svržení režimu Bašára Asada, což prý již nebude platit.

Američané: Budeme útočit dál

Podle amerického ministerstva zahraničí však zůstávají ozbrojenci z fronty An-Nusra v Sýrii terčem pro americké a ruské bojové letouny i poté, co se fronta přejmenovala a přerušila vztahy s Al-Káidou. Mluvčí ministerstva John Kirby řekl, že oznámení fronty může být jen manévrem a že Spojené státy situaci vyhodnotí podle činů, cílů a ideologie.

Z dobyté Aríhy utíkají civilisté.
Radikálové z Fronty an-Nusra ve čtvrtek obsadili město Aríha, které bylo...

Vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí předtím ve zvukové nahrávce dal k oddělení obou skupin souhlas. „Můžete bez váhání obětovat organizační a stranické vazby, jestliže jsou v rozporu s vaší jednotou,“ uvedl na nahrávce Zavahrí. „Bratrstvo islámu mezi námi je silnější než příslušnost k organizaci,“ dodal. Tato příslušnost by podle něj měla být obětována, jestliže by skupině bránila v bojích proti jejím nepřátelům.

Fronta an-Nusra bojuje v Sýrii proti Asadovi i proti Islámskému státu (IS). Spojené státy ji označují za teroristickou organizaci a je na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN, a to přesto, že často bojuje na stejné straně jako syrští povstalci podporovaní Západem, poznamenala agentura Reuters.

Na an-Nusru se stejně jako na IS nevztahuje příměří, které začalo platit mezi syrskou vládou a opozicí na konci února. Její bojovníci se v posledních měsících mnohokrát stali terči náletů zahraničních armád.

Dominanci al-Káidy na poli blízkovýchodního terorismu v posledních letech smetl Islámský stát, který na rozlehlých územích v Iráku a v Sýrii vyhlásil chalífát a sbírá stoupence v Libyi a Jemenu. Islámský stát se původně také označoval za jednu z odnoží al-Káidy, v roce 2013 se ale jeho vůdce abú Bakr Bagdádí nepohodl se šéfem al-Káidy Zavahrím ohledně expanze radikálů do Sýrie. Zavahrí požadoval, aby bojovníci z IS zůstali jen v Iráku a boj v sousední zemi přenechali radikálům z an-Nusra.

Syrští džihádisté

  • Radikální sunnitské hnutí Fronta an-Nusra, které se dosud hlásilo k teroristické organizaci al-Káida, je vedle Islámského státu (IS) nejdůležitější džihádistickou skupinou v zemi. Vede ji abú Muhammad Džulání a Spojené státy ji zařadily na seznam teroristických skupin. Ovládá části území na severozápadě země, převážně v provincii Idlib, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi. Přítomna je i na jihu země.
  • An-Nusravznikla v lednu 2012 a ve svých řadách sdružuje asi 15 000 bojovníků. V Sýrii bojuje proti režimu Bašára Asada i proti IS. Je na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN, a to i přesto, že často bojuje na stejné straně jako syrští povstalci podporovaní Západem.
  • Letos v červenci údajně popravila víc než deset vládních vojáků odvetou za postup syrské armády u hlavního města Damašku. V červnu při ostřelování syrského města Aleppa zabila více než 40 lidí a kolem stovky dalších zranila.
  • Podle vůdce skupiny Džúláního se fronta přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a již nebude mít spojení se žádnou jinou organizací. Její propojení s al-Káidou dávalo podle něho Američanům či Rusům záminky pro útoky proti syrským povstalcům usilujícím o svržení Asadova režimu, což prý již nebude platit.
  • Na Frontu an-Nusrase stejně jako na IS nevztahuje příměří, které začalo platit mezi syrskou vládou a opozicí na konci února. Její bojovníci se v posledních měsících mnohokrát stali terči náletů zahraničních armád.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat