Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fronta an-Nusra se odtrhla od al-Káidy, její vůdce poprvé odhalil tvář

Svět

  11:14
DAMAŠEK/WASHINGTON - Tvář, jež se léta ukrývala, se nyní ukázala světu - a spolu s ní i nová identita organizace, v jejímž čele stojí. Syrská džihádistická skupina Fronta an-Nusra, která se dosud hlásila k teroristické síti al-Káida, zpřetrhala se svou mateřskou organizací vazby a přejmenovala se na Frontu dobytí Sýrie. Její vůdce abú Muhammad Džulání při té příležitosti vůbec poprvé odhalil veřejnosti svůj obličej.

Poprvé s odhalenou tváří. Hlava syrské Fronty an-Nusra, nyní Fronty dobytí Sýrie, abú Muhammad Džulání. foto: TwitterReprofoto

Radikální obrat extremistické skupiny oznámil abú Muhammad Džúlání ve videoprohlášení, kde uvedl, že již nechce dávat zahraničním armádám záminku k útokům na Syřany, informovala agentura Reuters.

Al-Káida uvedla, že krok má její souhlas, jestliže je třeba pro to, aby si fronta mohla udržet jednotu a pokračovat v bojích v Sýrii. Ale podle americké diplomacie bojovníci fronty v Sýrii nadále zůstávají legitimním cílem pro americké i ruské letouny.

Iráčtí islamisté? Nomádi džihádu, kteří vládnou terorem, říká arabista

Podle Džúláního se fronta přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a již nebude mít spojení se žádnou jinou organizací. Její propojení s al-Káidou dávalo podle něho Američanům či Rusům záminky pro útoky proti syrským povstalcům usilujícím o svržení režimu Bašára Asada, což prý již nebude platit.

Američané: Budeme útočit dál

Podle amerického ministerstva zahraničí však zůstávají ozbrojenci z fronty An-Nusra v Sýrii terčem pro americké a ruské bojové letouny i poté, co se fronta přejmenovala a přerušila vztahy s Al-Káidou. Mluvčí ministerstva John Kirby řekl, že oznámení fronty může být jen manévrem a že Spojené státy situaci vyhodnotí podle činů, cílů a ideologie.

Z dobyté Aríhy utíkají civilisté.
Radikálové z Fronty an-Nusra ve čtvrtek obsadili město Aríha, které bylo...

Vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí předtím ve zvukové nahrávce dal k oddělení obou skupin souhlas. „Můžete bez váhání obětovat organizační a stranické vazby, jestliže jsou v rozporu s vaší jednotou,“ uvedl na nahrávce Zavahrí. „Bratrstvo islámu mezi námi je silnější než příslušnost k organizaci,“ dodal. Tato příslušnost by podle něj měla být obětována, jestliže by skupině bránila v bojích proti jejím nepřátelům.

Fronta an-Nusra bojuje v Sýrii proti Asadovi i proti Islámskému státu (IS). Spojené státy ji označují za teroristickou organizaci a je na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN, a to přesto, že často bojuje na stejné straně jako syrští povstalci podporovaní Západem, poznamenala agentura Reuters.

Na an-Nusru se stejně jako na IS nevztahuje příměří, které začalo platit mezi syrskou vládou a opozicí na konci února. Její bojovníci se v posledních měsících mnohokrát stali terči náletů zahraničních armád.

Islámský stát vs. al-Káida: boj o slávu, peníze a lidské duše

Dominanci al-Káidy na poli blízkovýchodního terorismu v posledních letech smetl Islámský stát, který na rozlehlých územích v Iráku a v Sýrii vyhlásil chalífát a sbírá stoupence v Libyi a Jemenu. Islámský stát se původně také označoval za jednu z odnoží al-Káidy, v roce 2013 se ale jeho vůdce abú Bakr Bagdádí nepohodl se šéfem al-Káidy Zavahrím ohledně expanze radikálů do Sýrie. Zavahrí požadoval, aby bojovníci z IS zůstali jen v Iráku a boj v sousední zemi přenechali radikálům z an-Nusra.

Syrští džihádisté

  • Radikální sunnitské hnutí Fronta an-Nusra, které se dosud hlásilo k teroristické organizaci al-Káida, je vedle Islámského státu (IS) nejdůležitější džihádistickou skupinou v zemi. Vede ji abú Muhammad Džulání a Spojené státy ji zařadily na seznam teroristických skupin. Ovládá části území na severozápadě země, převážně v provincii Idlib, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi. Přítomna je i na jihu země.
  • An-Nusravznikla v lednu 2012 a ve svých řadách sdružuje asi 15 000 bojovníků. V Sýrii bojuje proti režimu Bašára Asada i proti IS. Je na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN, a to i přesto, že často bojuje na stejné straně jako syrští povstalci podporovaní Západem.
  • Letos v červenci údajně popravila víc než deset vládních vojáků odvetou za postup syrské armády u hlavního města Damašku. V červnu při ostřelování syrského města Aleppa zabila více než 40 lidí a kolem stovky dalších zranila.
  • Podle vůdce skupiny Džúláního se fronta přejmenovala na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a již nebude mít spojení se žádnou jinou organizací. Její propojení s al-Káidou dávalo podle něho Američanům či Rusům záminky pro útoky proti syrským povstalcům usilujícím o svržení Asadova režimu, což prý již nebude platit.
  • Na Frontu an-Nusrase stejně jako na IS nevztahuje příměří, které začalo platit mezi syrskou vládou a opozicí na konci února. Její bojovníci se v posledních měsících mnohokrát stali terči náletů zahraničních armád.
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat