Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protesty proti summitu G7 jsou mírné. Policistů je víc než demonstrantů

Svět

  14:40
Bavorsko se připravuje na summit G7 a s ním spojené protesty. Počty demonstrantů zatím výrazně zaostávají za předpoklady policie, která nasadila do služby zhruba 20 tisíc příslušníků. Summit začíná v neděli a přes telemost se připojí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Protesty před summitem skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7 v Bavorsku jsou výrazně slabší, než policie očekávala. Krátce před začátkem ohlášené demonstrace bylo dnes na mnichovském náměstí Theresienwiese jen několik stovek až tisíc účastníků. Oproti tomu policie počítala s účastí nejméně 20 tisíc odpůrců.

Na sociálních sítích kolují záběry několika hloučků lidí s transparenty a prapory, jak postávají před pódiem, na kterém řečníci pronášeli antiglobalizační projevy.

K demonstraci v Mnichově společně vyzvalo patnáct sdružení kritizujících globalizaci. Mezi jejich hlavní požadavky patří postupné ukončení využívání fosilních paliv, zachování rozmanitosti zvířat a rostlin, sociální spravedlnost na planetě a boj proti hladu. Země skupiny G7 podle nich nesou odpovědnost za „sociální a ekologickou krizi ve světě“.

Ve středu v Mnichově neznámý pachatel zapálil sedm policejních aut. Organizátoři demonstrací se od tohoto útoku distancovali. Podle Franze Haslbecka z protestního hnutí Stop G7 Elmau všechny skupiny chtějí pouze pokojně protestovat. Ve městě a okolí se také objevily nasprejované nápisy „G7 verschieben“ (Přesuňte G7) nebo „No G7“ (Ne G7).

Bezpečnost summitu zajišťuje zhruba 18 tisíc policistů. Podle mluvčí mnichovské policie mimo středečního incidentu nedošlo k žádným incidentům, které by stály za hlášení. Policie se na Twitteru omluvila za komplikace spojené s dopravními kontrolami v okolí summitu.

Třídenní summit šéfů států a vlád začne v neděli v bavorském alpském zámku Elmau. Hlavním tématem jednání bude ruská invaze na Ukrajinu, ale účastníci se zaměří i na mocenské ambice Číny, boj proti změně klimatu či na migraci. Do Bavorska přicestuje také americký prezident Joe Biden a přes telemost se připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat