Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Gambie vstoupila senegalská armáda. V zemi jsou desítky českých turistů

Senegalští vojáci u gambijské hranice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senegalští vojáci u gambijské hranice. | foto: ČTK

DAKAR/BANJUL Do Gambie dnes vstoupila armáda sousedního Senegalu. Činí tak na podporu nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, jenž dnes v Senegalu složil přísahu. OSN přijala rezoluci, která požaduje klidné odstoupení dosavadního gambijského vládce. Yahya Jammeh to však zatím odmítá, neboť neuznává výsledky voleb; tento týden vyhlásil v zemi výjimečný stav. České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby Gambii opustili.

Barrow složil přísahu na gambijské ambasádě v hlavním městě sousedního Senegalu. Narychlo připravené ceremonie se zúčastnilo 40 osob, včetně senegalského premiéra a předsedy gambijské volební komise. Přítomni byli i zástupci společenství ECOWAS, které Gambii hrozí intervencí, pokud Jammeh neopustí funkci.

Jammeh zůstává ve své rezidenci v gambijském hlavním městě a stojí za ním jen část armády, uvedla agentura AP. Jammeh v úterý v zemi vyhlásil tříměsíční výjimečný stav. Zdůvodnil jej tím, že se snaží předejít mocenskému vakuu v době, kdy bude o jeho výhradě k výsledku voleb rozhodovat nejvyšší soud.

Rada bezpečnosti OSN má ve čtvrtek hlasovat o tom, zda podpoří snahy ECOWAS o předání moci v Gambii. Barrow již podle agentury Reuters vyzval OSN, ECOWAS i Africkou unii, aby pomohly prosadit vůli gambijského lidu.

Gambie za půlstoletí poznala pouze dva prezidenty - Dawdu Jawaru a Yahyu Jammeha, který se dostal k moci v roce 1994 pučem. Organizace na ochranu lidských práv jej obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, potlačování práv gayů a lesbiček a také z přísného přístupu k médiím.

Asociace cestovních kanceláří ČR uvedla že v zemi jsou i desítky českých turistů. České ministerstvo zahraničí je vyzvalo, aby Gambii opustili.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...