5. srpna 2014 11:48, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bulharsko dovede k předčasným volbám známý univerzitní profesor

Bulharský prezident Rosen Plevneliev (vlevo) gratuluje novému předsedovi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharský prezident Rosen Plevneliev (vlevo) gratuluje novému předsedovi... | foto: Reuters

SOFIA Předsedou přechodné bulharské vlády byl v úterý jmenován uznávaný univerzitní profesor a bývalý socialistický poslanec Georgi Bliznaški. Prozatímní vláda se ujme řízení země poté, co na konci července rezignoval na svou funkci premiér Plamen Orešarski.

Bulharští politici se na odstoupení sociálně liberální vlády dohodli na konci června při jednáních o východisku z politické krize. Otevřela se tak cesta pro předčasné volby, které jsou plánovány na 5. října.

Členy prozatímního kabinetu dnes oficiálně představil bulharský prezident Rosen Plevneliev. Kromě sedmapadesátiletého profesora práv Bliznaškiho je ve vládě také devětačtyřicetiletý někdejší vysoký státní úředník Rumen Porožanov, který bude řídit ministerstvo financí.

ČTĚTE TAKÉ:

Problémy vlády nastaly po volební porážce Bulharské socialistické strany (BSP) v květnových volbách do Evropského parlamentu. V reakci na to vystoupilo z vládní koalice liberální Hnutí za právo a svobodu (DPS), které reprezentuje tureckou menšinu v zemi, a spustilo tím vleklou politickou krizi.

GEORGI BLIZNAŠKI

Vizitka Georgiho Bliznaškého (57), který byl jmenován předsedou přechodné bulharské vlády:

  • Uznávaný univerzitní profesor práv Georgi Bliznaški byl do letošního března členem vládní Bulharské socialistické strany (BSP), vyloučen byl kvůli údajnému poškozování dobrého jména strany. Bliznaški loni ostře vystoupil proti jmenování kontroverzního mediálního magnáta Deljana Peevského do funkce šéfa Státní agentury pro národní bezpečnost (DANS). Peevski je podezřelý, že byl v minulosti zapleten do korupční aféry, a jeho později zrušené jmenování vyvolalo v zemi sérii demonstrací.
  • "Korupce je v BSP tabu," řekl Bliznaški po svém vyloučení ze strany. V minulosti přitom vedl sofijskou pobočku BSP, nejpočetnější organizaci BSP v zemi, a byl také členem Nejvyšší rady strany.
  • V úterý byl jmenován předsedou přechodné vlády. Prozatímní vláda se ujme řízení země poté, co na konci července rezignoval na svou funkci premiér Plamen Orešarski. Problémy vlády nastaly po volební porážce BSP v květnových volbách do Evropského parlamentu. V reakci na to vystoupilo z vládní koalice liberální Hnutí za právo a svobodu (DPS), které reprezentuje tureckou menšinu v zemi, a spustilo tím vleklou politickou krizi.
  • V roce 2007 byl poslancem Evropského parlamentu za Koalici pro Bulharsko, jejíž vůdčí silou je BSP. V letech 1991-1994 a 2005-2009 byl za BSP poslancem Lidového shromáždění, jednokomorového parlamentu.
  • Bliznaški se narodil 4. října 1956 ve vesnici Skravena, která leží v Sofijské oblasti. V roce 1982 vystudoval práva na Sofijské univerzitě, kde pak začal působit jako pedagog, od roku 2009 jako profesor ústavního práva. Přednáší i na dalších vysokých školách, je autorem několika odborných knih a studií.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz