Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Gorbačov se bál absolutní demokracie, nedůvěřoval lidu, říká bývalý sovětský disident

Michail Gorbačov s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem v prosinci 1987. foto: ČTK

Rozhovor
Známý ruský aktivista, zakladatel a ředitel hnutí Za lidská práva Lev Ponomarjov v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že se Michail Gorbačov ve skutečnosti bál široké demokratizace sovětské společnosti.
  10:01

Perestrojka se stala jednou z nejdůležitějších Gorbačovových reforem Sovětského svazu. Politické a ekonomické změny přinesly svobodu sovětským občanům a ve výsledku i lidem z východoevropských satelitů SSSR.

Lev Ponomarjov

Lidovky.cz: Jak vnímáte Michaila Gorbačova? Opravdu přinesl sovětské společnosti svobodu?
Gorbačov skutečně dal svobodu lidem. Ale zároveň to nebyla plná svoboda. Protože se mi zdá, že plně nedůvěřoval lidu. Byl ale mnohem demokratičtější, než všechny předchozí sovětští vůdci.

Když na konci 80. let probíhaly masové protesty, byl jsem lídrem většiny demokratických mítinků. V roce 1989 jsme podporovali Gorbačova. Podporovali jsme ho proti konzervativní části komunistické strany. Nesli jsme plakáty s hesly jako Gorbačove jsme s vámi, Podporujme perestrojku a tak dále. Ale ukázalo se, že se nás Gorbačov bál. Skutečně se nás bál.

Proto naše demokratické hnutí, ze kterého vznikla strana Demokratické Rusko, přimklo k Jelcinovi, protože nám byl bližší. Byl mnohem demokratičtější a měl konflikt s Gorbačovem, proto měl o nás zájem.

Lidovky.cz: Proč se vás Gorbačov bál?
Proč se nás bál? Protože ho popouzeli proti demokratické opozici. Obklopil se konzervativním politbyrem a do jisté míry byl na nich závislí. A proto nemohl zajít v demokratizaci země tak daleko, jak měl.

Lidovky.cz: Setkal jste se s Gorbačovem, poté co v 90. letech odešel z politiky?
V druhé polovině 90. let jsem Gorbačovovi navrhl, abychom společně šli jako opozice proti Jelcinovi. Gorbačov měl tehdy ještě svou politickou váhu. Nebylo to namířeno přímo proti prezidentovi Jelcinovi. Jelcin toho hodně udělal pro demokracii v Rusku, nezničil ji i když mohl. Snášel útoky opozičních médií i komunistický parlament. Proto nemohu o něm nic špatného říct.

Rusko ale trpělo řadou politických a ekonomických problémů, zejména korupcí. Myslel jsem si, že země potřebuje závan čerstvého větru v podobě sociálně demokratické strany. Gorbačov tehdy chtěl založit takovou stranu. Nakonec jsem se ale na budování jeho strany nepodílel.

Autor: