Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Gruzie schválila „ruský zákon“ a odklání se od Evropské unie. Expert vysvětluje proč

Ne ruskému zákonu! volali v posledních týdnech demonstranti v gruzínské metropoli Tbilisi a mávali gruzínskými a unijnímu vlajkami. | foto: FOTO ČTK/APČTK

Premium
Gruzínský parlament dal zelenou zákonu o zahraničním vlivu, jenž v posledních týdnech vyvolal v zemi masové demonstrace. Vládní koalice v úterý pohodlně přehlasovala veto prezidentky Zurabišviliové. Ta se stejně jako nemalá část Gruzínců staví proti normě namířené vůči nevládním organizacím a médiím.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Schvalování zákona o zahraničním vlivu v úterý v centru Tbilisi, na obrazovce instalované přímo před budovou zákonodárného sboru, sledovaly stovky lidí s gruzínskými a unijními vlajkami. Když předseda parlamentu Šalva Papuašvili klepl kladívkem, potvrzujícím přehlasování veta prezidentky Salome Zurabišviliové, protestující začali pískat a troubit na trubky. Sám Papuašvili také místo prezidentky zákon podepíše.

Gruzínský sen, strana vládnoucí zemi od roku 2012, má v parlamentu společně s národními populisty s protizápadními tendencemi ze strany Síla lidu silnou nadpoloviční většinu. Rozhodnutí prezidentky zabránit přijetí normy a zároveň odklonění se z cesty do Evropské unie tak bylo zmařeno.

Podstata kontroverzního zákona připomínajícího prvotní znění ruského zákona o zahraničních agentech spočívá v tom, že by se gruzínské nevládní organizace a média musely registrovat jako takzvané organizace nesoucí zájmy cizí moci v případě, že by dostávaly více než 20 procent financí do rozpočtu ze zahraničí.

Gruzínská vláda argumentuje tím, že norma je nutná kvůli údajným zahraničním aktérům, již mají zájem o destabilizaci země.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: