Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Parlament v Gruzii přehlasoval veto, zákon o zahraničním vlivu projde

Lidé v centru gruzínského Tbilisi protestují proti návrhu zákona o zahraničním vlivu. (28. května 2024) foto: Reuters

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Prezidentka Salome Zurabišviliová normu, která v kavkazské zemi vyvolala rozsáhlé protesty, vetovala v polovině května. Zurabišviliová má nyní pět dní na to, aby zákon potvrdila. Pokud tak neučiní, podepíše jej předseda parlamentu.
  18:18aktualizováno  20:18

Parlament, ve kterém má nadpoloviční většinu vládnoucí strana a navrhovatel zákona Gruzínský sen, prezidentské veto zamítl hlasy 66 poslanců, potřeba bylo nejméně 50. Poslanci následně hlasovali o zákoně v původním znění, což podpořilo 84 poslanců z potřebných 76.

Proti byli čtyři členové parlamentu z celkových 150. Zasedání parlamentu se neobešlo bez sporů, jeden z poslanců Gruzínského snu polil čelného představitele opozice vodou.

Vládou prosazovaný zákon ukládá zpravodajským médiím a nevládním organizacím povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent rozpočtu ze zahraničí.

Prezidentka Zurabišviliová a další kritici se obávají, že zákon omezí svobodu slova a tisku, rovněž v něm vidí překážku na cestě do Evropské unie.

Ke stažení zákona vyzvala i EU a NATO, podle kterých odráží podobnou normu v Rusku. To ji využívá k potírání kritiků Kremlu. Gruzínský sen zákon hájí jako prostředek, který vyjasní financování organizací.

Odpůrci návrhu zákona již více než měsíc pořádají jedny z největších protestů, které Gruzie zažila od získání nezávislosti v souvislosti s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991.

Gruzínci opět vyrazili do ulic

Před budovou parlamentu se v úterý shromáždili lidé nesouhlasící s kroky parlamentu a někteří z nich při oznámení výsledku hlasování na adresu vládních poslanců křičeli „otroci“.

„Tento den rozhodne o osudu naší země. Rozhodujeme se mezi Evropou a Ruskem a všichni lidé, kteří se tu dnes sešli - kromě policistů - chtějí Evropu a Západ,“ uvedl před hlasováním parlamentu student, jeden ze shromážděných v Tbilisi.

„Jsme doslova svědky toho, jak gruzínští občané, jak poslanci gruzínského parlamentu zaprodávají naši zemi,“ řekla AP další protestující.

Nový zákon se může týkat různých organizací, například jednoho ze zvířecích útulků v gruzínském hlavním městě, píše agentura Reuters. Ten se až o 50 toulavých psů stará s pomocí peněz od drobných přispěvovatelů, přičemž většina z nich pochází ze zahraničí.

„Jediný zájem, který sledujeme, je zájem těchto psů. Vyzývám kohokoliv, aby mi řekl, který z nich nese zájmy cizí moci,“ uvedla provozovatelka útulku, podle které její organizaci nová norma díky administrativní zátěži zaručí „více nákladů a menší příjmy“.

Obavy o další provoz má i nevládní organizace Tanadgoma, která pomáhá lidem s drogovou závislostí a pacientům s HIV a provozuje rehabilitační kliniku. Zákon o zahraničním vlivu podle ní může odradit zahraniční dárce, kteří rovněž tvoří většinu jejích příjmů.

EU a USA schválení zákona odsoudily

Evropská unie a Spojené státy úterní rozhodnutí gruzínského parlamentu odsoudily. Norma je v rozporu se základními zásadami a hodnotami EU a negativně se projeví na proevropských ambicích kavkazské země, uvádí v prohlášení úřad šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

„Přijetí zákona vede k tomu, že Gruzie ustoupí nejméně od tří z devíti kroků stanovených v doporučení Evropské komise pro získání statusu kandidátské země a bude mít negativní dopad na její cestu do EU,“ píše se v prohlášení.

Unijní diplomacie v něm rovněž vyzývá, aby se gruzínské úřady vrátily na svou cestu k Evropské unii.

Podle amerického ministerstva zahraničí se Gruzie tímto krokem vzdaluje evropské integraci.

„Přijetím tohoto zákona vládnoucí strana Gruzínský sen svádí zemi z cesty evropské integrace a ignoruje euroatlantické aspirace gruzínského lidu, který týdny vycházel do ulic, aby se tomuto zákonu postavil,“ řekl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller.

Autoři: ,