Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Gruzínci spolu se CIA chytili pašeráka uranu

Svět

  17:24
Washington/Tbilisi - Jeden z nejzávažnějších případů pašování jaderného materiálu v posledních letech odhalili gruzánské úřady ve spolupráci s americkou CIA. Zadrželi Rusa, který převážel vzorek vysoce obohaceného uranu.
Radioaktivní materiál

Radioaktivní materiál foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Gruzínské úřady s pomocí americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) nastražily loni v létě léčku, do níž padl Rus, který se snažil prodat malé množství uranu vhodného k výrobě jaderné bomby. S odvoláním na gruzínská a americká oficiální místa o tom dnes informovala agentura AP.

Gruzie zároveň obvinila Rusko, že odmítlo v této kauze spolupracovat, nejmenovaný ruský zdroj se proti tomu však ohradil a neochotu spolupracovat naopak připsal Tbilisi.

Podle analytiků a oficiálních činitelů je operace, o níž vlády dotyčných zemí až doposud neinformovaly, jedním z nejzávažnějších případů pašování jaderného materiálu v posledních letech. S podrobnostmi vyšetřování, na němž se podílely i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo energetiky, seznámili agenturu AP američtí činitelé a gruzínský ministr vnitra Vano Merabišvili.

Úřady nevědí, jak muž jaderný materiál získal, či zda jeho tvrzení, že má přístup k mnohem většímu množství, je pravdivé. On a jeho tři gruzínští komplicové jsou ve vazbě v Gruzii a nespolupracují s vyšetřovateli.

Snahy Tbilisi o vystopování jaderného materiálu po zatčení pachatele a o potvrzení, zda má muž skutečně přístup k jeho většímu množství, podle Merabišviliho ztroskotaly na nedostatečné spolupráci ze strany Ruska. Ministr prohlásil, že zveřejnil případ z rozčarování reakcí Ruska a z potřeby názorně doložit nebezpečí plynoucí ze špatné bezpečnostní spolupráce v regionu.

Operace se uskutečnila poté, co gruzínské úřady odhalily rozsáhlou pašeráckou síť při vyšetřování zločineckých gangů operujících v separatistických gruzínských republikách, sdělil Merabišvili. "Když jsme vyslali zájemce o koupi, začaly se kanály v Abcházii a Jižní Osetii rozšiřovat a my jsem zaznamenali silný tok (jaderných) materiálů," řekl ministr. "Občas to byly nízko obohacené materiály, ale tohle byl první případ vysoce obohaceného materiálu."

S uranem v kapse
Podle jeho líčení gruzínský tajný agent, vydávající se za bohatého zahraničního zájemce, navázal kontakt s ruským prodejcem v ruské Severní Osetii. Když Rus nabídl prodej vzorku, agent odmítl přistoupit na požadavek, aby se transakce uskutečnila v Severní Osetii, a trval na tom, aby Rus přicestoval do gruzínské metropole.

Při setkání v Tbilisi muž vytáhl z kapsy plastikový sáček s jaderným materiálem. Uran má nízkou úroveň radioaktivity a lze jej přepravovat bezpečněji než jiné radioaktivní látky.

Rus byl zatčen a odsouzen za pašování k deseti letům vězení. Jeho komplicové dostali nižší tresty. Ruské úřady podle Merabišviliho převzaly vzorek materiálu, ale přes žádost Gruzínců žádnou pomoc neposkytly.

"Byli jsme připraveni poskytnout informace, ale z Ruska bohužel nikdo nedorazil, dokonce ani proto, aby tuto osobu (zadrženého) vyzpovídal," řekl ministr. "Je to překvapivé, protože je v ruském zájmu zabezpečit tyto materiály. V Rusku jsou teroristické organizace, které by za ně zaplatily velké peníze."

Podle agentury Interfax nejmenovaný zdroj z ruské Federální agentury pro atomovou energii (Rosatom) tvrdil, že opak je pravdou. Gruzínské úřady prý poskytly Rusku příliš malý vzorek materiálu na to, aby se dal zjistit jeho původ, a odmítly také poskytnout další informace. Na opakované ruské žádosti o detailní informace prý Tbilisi reagovalo déle než rok mlčením.

Rus byl podle zmíněného zdroje zadržen v prosinci 2005 a nikoliv loni. Mluvčí Rosatomu Ivan Dybov na zprávu Interfaxu reagoval slovy, že ji agentura nehodlá komentovat. Podle AP se zdá, že cílem výroků anonymního zdroje je zasít pochybnosti o tom, zda uran pochází z Ruska, a odrazit obvinění z nedostatečné spolupráce ze strany Moskvy, pokud jde o zajištění bezpečnosti jaderných materiálů a v boji proti terorismu. To jsou dvě oblasti, o nichž Moskva tvrdí, že v nich aktivně spolupracuje s jinými zeměmi, včetně USA.

Gruzínci požádali o pomoc Američany. Agenti z FBI a ministerstva energetiky odvezli materiál do USA, kde byl testován. Na základě testů dospěli odborníci k závěru, že jde o vysoce obohacený uran. CIA případ nekomentovala, FBI potvrdila svou účast na vyšetřování, nic víc ale nesdělila. Nikdo z amerických oficiálních činitelů nepotvrdil váhu zabaveného materiálu ani jeho kvalitu, ale podle Merabišviliho jde asi o 100 gramů uranu obohaceného na více než 90 procent, tedy vhodného k výrobě jaderné zbraně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!