Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Guterres vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zabránila dalšímu vyhrocování v Sýrii

Svět

  18:26
Moskva/New York - Rada bezpečnosti OSN v sobotu zahájila mimořádné zasedání k Sýrii, o něž požádalo Rusko po nočních útocích na vybrané cíle v Sýrii. Údery provedly armády USA, Francie a Británie. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Členské státy NATO akci podpořily s tím, že nemohly jen nečinně přihlížet čekat, až se situace ještě zhorší.

Generální tajemník OSN António Guterres na bezpečnostní konferenci v Mnichově. foto: Reuters

Noční údery byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Podle Západu ho provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Sýrie označila útok za porušení mezinárodního práva, podle Rusů jde o urážku prezidenta Putina

Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.

Rusko noční údery odsoudilo. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se nebezpečí civilních obětí omezilo na minimum. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.

Moskva chce spolupracovat s USA na řešení

Rusko v sobout v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“. Moskva si přeje, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

Země NATO akci plně podpořily

Všechny země Severoatlantické aliance daly najevo plnou podporu noční operaci USA, Francie a Británie, která výrazným způsobem snížila možnosti Sýrie opět použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu. Novinářům to po odpoledním jednání velvyslanců zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

„Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou,“ uvedl Stoltenberg. Akce, při níž USA, Francia a Velká Británie zaútočily na cíle nedaleko Damašku a Homsu, byla podle jeho názoru cílená, přiměřená a zaměřená na zařízení související s chemickými zbraněmi.

„Ranní koordinované útoky ochromily program chemických zbraní syrského režimu a sloužily jako vážný odstrašující prvek proti jejich dalšímu použití,“ řekla v prohlášení pro média americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinsonová. Dále uvedla, že vítá podporu ostatním států Aliance. Spojené státy daly podle velvyslankyně jasně najevo, že použití chemických zbraní kdekoliv na světě je nepřijatelné a takové barbarské činy budou mít „významné důsledky“.

Stoltenberg: Kdybychom zůstali zticha, riskovali bychom mnohem více

Stoltenberg před novináři zdůraznil, že používání chemických zbraní se nesmí stát normou a nesmí procházet beztrestně. „Válka a zbraně jsou barbarské, ale chemické zbraně jsou zvlášť barbarské. A to je důvod, proč jsou konkrétně ony zakázány,“ upozornil generální tajemník. 

„Netvrdím, že útoky z minulé noci vyřešily všechno, ale ve srovnání s variantou neudělat nic byla tohle správná věc,“ prohlásil Stoltenberg.

14.dubna 2018 v 18:20, příspěvek archivován: 14.dubna 2018 v 19:04

The North Atlantic Council today expressed full support for last night’s actions in Syria. Chemical weapons cannot be used with impunity and cannot be normalised. Full statement: https://t.co/bwSt2NAyLK

Stoltenberg také připomněl, že alianční země opakovaně prosazovaly mezinárodní iniciativy směřující k věrohodné likvidaci syrského chemického arsenálu. „To bylo ale opakovaně blokované Ruskem, které používalo své veto v Radě bezpečnosti (OSN),“ upozornil generální tajemník NATO. Před útokem tak podle něj byly vyčerpány všechny ostatní možnosti, jak věc řešit diplomatickými a politickými prostředky. „Protože to ale Rusko zablokovalo, nebyla nyní alternativa,“ poznamenal. Rusko podle něj režim syrského prezidenta Bašára Asada podporuje dlouhodobě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!