Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sexuálně obtěžoval současné a bývalé státní zaměstnankyně. Biden vyzval guvernéra New Yorku k rezignaci

Svět

  7:15
Guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo sexuálně obtěžoval několik žen včetně stávajících a bývalých státních pracovnic, odhalilo vyšetřování. Prezident Joe Biden vyzval Cuoma k rezignaci. Guvernér, který je stejně jako Biden členem Demokratické strany, veškerá obvinění z obtěžování desítky žen nadále odmítá.

Závěr vyšetřování v úterý ohlásila státní ministryně spravedlnosti a generální prokurátorka Letitia Jamesová.

„Rozhovory a důkazní materiály odhalily hluboce znepokojivý, ale jasný obrázek: Guvernér Cuomo sexuálně obtěžoval současné a bývalé státní zaměstnankyně a porušoval při tom státní i federální zákony,“ řekla.

„Obtěžoval více žen, z nichž mnohé byly mladé, když se dopouštěl osahávání, polibků, objímání a nevhodných poznámek,“ popsala Jamesová zjištění.

„Domnívám se, že by měl odstoupit,“ prohlásil v reakci na zprávu šéf Bílého domu Biden. K demisi předtím vyzvala Cuoma i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která zároveň ocenila ženy, které se nebály o obtěžování veřejně promluvit.

Generální prokuratura vyšetřování spustila asi před pěti měsíci v reakci na obvinění, která se objevovala v médiích. Případ dostali na starost dva nezávislí právníci, kteří podle agentury AP mluvili se 179 lidmi.

V konečné zprávě čítající přes 160 stránek pak uvedli, že Cuomo společně se svými poradci vytvořil „nepřátelské pracovní prostředí“, v němž panovaly „strach a zastrašování“.

Zpráva o vyšetřování popisuje, že Cuomovo nevhodné chování se netýkalo jen pracovnic jeho kanceláře, ale i dalších zaměstnankyň státu New York včetně jedné policistky, dále také „členek veřejnosti“. Minimálně v jednom případě se pak Cuomo a jeho nejbližší spolupracovníci údajně snažili dané ženě pomstít, když se svou stížností šla na veřejnost.

Demokraté chtějí rezignaci už několik měsíců

Obvinění proti Cuomovi se začala v médiích objevovat v únoru a počet údajných obětí postupně narostl na sedm. Mnoho kolegů z Demokratické strany pak guvernéra vyzývalo, aby odstoupil.

Jste přecitlivělá, odmítl britský soud obvinění ze sexuálního obtěžování

Po úterním zveřejnění výsledků vyšetřování demokratický senátní lídr Chuck Schumer a demokratická senátorka Kirsten Gillibrandová uvedli, že zpráva zesiluje jejich volání po rezignaci Cuoma, k níž vyzvali už v březnu.

„Žádný zvolený představitel nestojí nad zákonem. Občané New Yorku si zaslouží lepšího vůdce v úřadu guvernéra. Nadále jsme přesvědčeni, že by guvernér měl rezignovat,“ uvedli ve společném prohlášení.

Předseda newyorského zákonodárného sboru Carl Heastie nazval obsah nové zprávy „znepokojivým“. Podle deníku The New York Times by v regionálním parlamentu, který ovládají demokrati, mohla nová zjištění oživit snahu guvernéra odvolat.

Neodstoupím, odmítl Cuomo obvinění

Sám Cuomo v zimě jakékoli pochybení odmítal a kritiky vyzýval, aby počkali na závěry vyšetřování. V první reakci na nejnovější vývoj pak neoznámil záměr odstoupit a opět prohlásil, že se nikdy žádného sexuálního obtěžování nedopustil.

„Nikdy jsem se nikoho nedotýkal nevhodným způsobem ani jsem nečinil nevhodné sexuální návrhy,“ řekl 63letý politik. Čerstvě publikované závěry podle něj podávají zkreslenou verzi událostí a obsahují prý i obvinění z osahávání, které se „nikdy nestalo“. „Poučil jsem se z toho,“ dodal Cuomo s tím, že „přijímá zodpovědnost“.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Cuoma z různých forem nevhodného chování obvinilo celkem 11 žen. „Shledali jsme všech 11 žen důvěryhodnými,“ uvedla právnička Anne Clarková, která případ vedla společně s bývalým federálním prokurátorem Joonem Kimem.

Výsledná zpráva naopak označila za nedůvěryhodné Cuomovo vysvětlování jednotlivých událostí. „Plošné odmítání a neschopnost vybavit si specifické incidenty“ v podání guvernéra prý neobstojí ve srovnání s detailními a vzájemně se podporujícími vzpomínkami stěžovatelek.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat