Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vicekancléř Habeck si zachraňuje pověst, zbavil se kolegy viněného z nepotismu

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v Berlíně (17. listopadu 2022) foto: Reuters

Nejdřív se ho zastával, po týdnu ale veřejná kritika přiměla německého ministra hospodářství a vicekancléře Roberta Habecka, aby se zbavil svého blízkého spolupracovníka a kolegy ze strany Zelených Patricka Graichena. Vyšlo najevo, že do důležitých státních funkcí dostával své příbuzné a přátele.
  11:39

Habeck podle stanice Deutsche Welle oznámil, že Graichen coby státní tajemník na jeho ministerstvu hospodářství končí. Udělal prý příliš mnoho chyb, a stal se pro tak vysokou státní funkci snadno napadnutelným.

Graichen čelil kritice poté, co vyšlo najevo, že usnadnil jmenování svého blízkého přítele a svědka na svatbě do čela státní energetické agentury. „V momentě, kdy vyšlo najevo, že můj svědek na svatbě a dlouholetý přítel Michael Schafer se uchází o místo, jsem se měl vzdát místa ve výběrové komisi,“ řekl Graichen před zákonodárci.

Peníze pro sestru

Později se však ukázalo, že to nebyl jediný případ, kdy Graichen rozhodoval o svých blízkých. Na ministerstvu podepsal financování projektu za asi 600 tisíc eur (zhruba 14 milionů korun) pro ekologické sdružení BUND, v jehož správní radě sedí jeho sestra Verena Graichenová.

„Jedná se ochranu důvěry v počínání ministerstva jako instituce,“ odůvodnil Habeck Graichenův konec. Ministr dlouho svého spolupracovníka chránil, podle něj měl klíčovou roli v řešení energetické krize.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že Graichenův odchod bere na vědomí. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU již dříve žádala Graichenovo odvolání a někteří její poslanci by chtěli k případům údajného nepotismu svolat parlamentní komisi.

21. září 2022

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...