Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hamás chystá odpověď na návrh příměří, Biden mluvil s lídry Egypta a Kataru

Americký prezident Joe Biden se účastní akce v centru Martina Luthera Kinga ve Filadelfii. (18. dubna 2024) foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden v pondělí večer telefonicky hovořil s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním o aktuálním vyjednávání příměří v Pásmu Gazy probíhajícím v Káhiře. Zástupci palestinského Hamásu jednání opustili a vrátí se až s písemnou odpovědí na nový návrh Izraele.
  7:09

Egypt a Katar jsou prostředníky mezi oběma stranami konfliktu v Pásmu Gazy. Biden s lídry podle vyjádření jejich úřadů hovořil o průběhu vyjednávání, v němž podle Bílého domu nastal posun. Mluvili také o riziku eskalace konfliktu v případě izraelské operace v Rafáhu či o potřebě zvýšit humanitární dodávky do Pásma Gazy.

Podle zdroje Reuters obeznámeného s posledním izraelským návrhem dohody by Izrael souhlasil v první fázi s propuštěním méně než 40 rukojmích výměnou za palestinské vězně zadržované v izraelských věznicích a ve druhé fázi příměří s obdobím trvalého klidu. To je kompromisní odpověď Izraele na požadavek Hamásu, který dlouhodobě žádal permanentní příměří.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý během návštěvy Saúdské Arábie označil nový návrh za mimořádně vstřícný k Hamásu. Podle jeho britského kolegy Davida Camerona návrh počítá se 40 dny příměří a propuštěním až několika tisíc palestinských vězňů zadržovaných v Izraeli výměnou za rukojmí unesené do Pásma Gazy.

Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti Hamásu po teroristickém útoku této skupiny a jejích spojenců ze 7. října, kdy bylo podle izraelských úřadů v izraelském pohraničí povražděno téměř 1 200 lidí a dalších 253 bylo uneseno. Izrael v odvetě zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, které si podle úřadů ovládaných Hamásem dosud vyžádaly životy 34 488 Palestinců.

Během dosud jediného klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Předpokládá se, že v Pásmu Gazy ještě zůstává 129 rukojmích unesených v říjnu, ne všichni jsou však naživu, a jejich propuštění či předání těl je předmětem současného vyjednávání.

Autoři: ,