Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hanebný experiment, který nelze obhájit, reagují vědci na čínskou změnu DNA u dětí

Svět

  5:00
HONGKONG/PRAHA - Čínský vědec Che Ťien-kchuej tvrdí, že geneticky upravil několik lidských embryí. Ačkoliv tvrzení zatím nelze nezávisle ověřit, řada genetiků s již vyjádřila k experimentu kriticky. Podle nich jde o neetický a nemorální krok.

Čínksý vědec Che Ťien-kchuej. foto: YOUTUBE

„Je to hanebný experiment na lidech, který není morálně ani eticky obhajitelný,“ uvedl pro agenturu AP expert na editaci genů a editor vědeckého časopisu Kiran Musunuru z Pennsylvánské univerzity. Reagoval tak na zprávu, že čínský vědec Che Ťien-kchuej geneticky upravil několik lidských embryí, z nichž se narodila dvojčata.

Informovala o tom agentura AP s tím, že tvrzení zatím nelze nezávisle ověřit. Pokud by se ale tvrzení potvrdilo, šlo by nejen o první geneticky upravené děti, ale hlavně o naprosto radikální změnu v oblastech vědy a etiky. Právě proto řada vědců reaguje na zprávu velmi negativně.

„Je to příliš předčasné (provádět takové testy),“ sdělil médiím i Eric Topol, který vede Scrippsův výzkumný institut v Kalifornii. „Zabýváme se operační strukturou samotného člověka. To je obrovská věc.“

Holčičky LuLu a Nana se podle vědce narodily před několika týdny, uvedl britský deník Daily Mail. Che Ťien-kchuej, který studoval v USA a nyní působí na univerzitě ve městě Šen-čen, o svém projektu informoval před mezinárodní konferencí, která začíná v Hongkongu v úterý. Tvrdí, že měl k experimentu povolení od čínských úřadů i souhlas zúčastněných partnerských párů. Ty se oficiálně účastnily programu nazvaného „vývoj vakcíny proti AIDS“.

Cíl? Snížit riziko nákazy HIV

Čínský vědec, který na projektu spolupracoval s americkým vědcem Michaelem Deemem, uvedl, že v rámci léčby neplodnosti provedl umělé oplodnění sedmi párům a z jednoho vzniklo těhotenství. Cílem genetické editace embryí podle něj bylo umožnit HIV pozitivním otcům zplodit děti, u nichž by bylo nižší riziko nákazy tímto virem, který způsobuje nevyléčitelný syndrom získaného selhání imunity (AIDS).

Vědec z Šen-čenu využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která dovoluje výměnu defektního genu. Zaměřil se přitom na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. V posledních letech vědci totiž zjistili, že mutace CCR5 vede k rezistenci vůči viru HIV či k lepší prognóze po nákaze.

Už v roce 2015 informoval vědecký časopis Nature o práci čínských vědců, kteří jako první na světě provedli úpravu genomu lidských embryí. Použili ale přitom „neživotaschopná“ embrya.

Ačkoliv značná část věděckého světa má k celé záležitosti velice negativní postoj, genetik George Church z Harvardovy univerzity se vyjádřil opačně. Podle něj je pokus o úpravu DNA „obhajitelný“, jelikož vir HIV je podle něj „hlavní a rostoucí hrozba veřejného zdravotnictví“.

Vědci prý testovali úpravu genů po několik let na myších, opicích i lidských embryích a dokonce prý zažádali o patentování svých metod. Podle vědců, se kterými hovořila agentura AP, je však práce nedostačující, aby mohli posoudit, zda změna DNA proběhla úspěšně a zda nezpůsobila nějaké poškození na dětech. Zároveň poukázali na fakt, že přinejmenším jedno z dvojčat má pouze změněnou DNA jen u některých buněk.

Pouze ohrozili děti

„Je to jakoby neproběhla téměř žádná editace, pokud byly změněny jen některé buňky, protože infekce HIV se může i tak projevit,“ uvedl Church. Jeho vědecký kolega Musunuru však vidí situaci dramatičtěji. „U toho dítěte nebylo téměř nic, co bychom mohli věděcky získat v oblasti ochrany proti HIV. Pouze jej vystavili neznámým bezpečnostním rizikům,“ řekl Musunuru s tím, že i kdyby celá editace proběhla úspěšně, lidem bez normálních CCR5 genů hrozí mnohem větší riziko nakažení viry jako je západonilská horečka, či úmrtí po nakažení chřipkou.

Podle Ťien-kchueje byly všechny rodiny pečlivě seznámeny s riziky, která mohou plynout ze změn DNA. Pro děti bylo vybaveno zdravotní pojištění, které by mělo pokrýt veškeré náhrady. „Kdyby došlo k nějakému poškození, cítil bych stejnou bolest jako oni,“ dodal vědec.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat