Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harry s hákovým křížem a nahá Meghan nad hrobem Philipa. Satirici z Charlie Hebdo znovu provokují

Svět

  18:12
Paříž/Praha - Charlie Hebdo znovu budí kontroverze. Francouzský satirický magazín, známý svým ostrým humorem, publikoval další karikaturu britské královské rodiny. Princ Harry na ní v nacistické uniformě hajluje nad hrobem svého dědečka prince Philipa, zatímco Meghan je vyobrazená nahá, s banány okolo pasu. „Harry a Meghan vzdávají úctu princi Philipovi,’ píše se v titulku.

Karikatura francouzského týdeníku Charlie Hebdo zobrazuje prince Harryho s manželkou Meghan velmi nelichotivě. foto: Reprofoto/ Twitter Charlie Hebdo

‚Prince Philipa chtěly nejkrásnější ženy planety. Alžbětu okouzlil, když jí bylo čtrnáct,‘ říká novinářka

Karikatura královského páru si činí nevybíravým způsobem legraci z otázky rasismu uvnitř královské rodiny. Naráží na starší skandál ohledně fotografie z večírku, kde měl na sobě tehdy dvacetiletý Harry německou uniformu s hákovým křížem. Za kostým se tehdy jménem prince omluvil Buckinghamský palác. Spojení s nacisty má přitom rodina prince Philipa, jehož tři sestry se provdaly za členy NSDAP. Sám Philip bojoval v britském námořnictvu během druhé světové války a účastnil se vylodění na Sicílii.

Na rasismus si Harry s Meghan stěžovali v nedávném rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou, které popsali, jak se jich nejmenovaní příbuzní ptali na barvu pleti jejich syna Archieho. Na hraně rasismu balancuje i samotná karikatura, na níž je Meghan nakreslená coby legendární americko-francouzská zpěvačka Josephine Bakerová v kostýmu divošské černošky. Co společného mají Meghan a Josephine kromě barvy kůže ale není příliš jasné.

Charlie Hebdo za obrázek, který je na Twitteru označený coby „citlivý obsah“ sklízí na sociálních sítích kritiku. „Tohle má být svoboda slova? Je to nechutné,“ píše jeden uživatel. Moderátorka BBC Victoria Uwonkundaová označila karikaturu za ‚minimálně zbytečnou‘. 

Pohřeb prince Philipa se uskuteční v sobotu 17. dubna na zámku Windsor. Harry přijede bez Meghan

Týdeník ilustraci publikoval v pátek, a to v reakci na skonání manžela britské královny. Harry a Meghan, kteří po kontroverzním odchodu od královské rodiny žijí ve Spojených státech, napsali ve veřejném prohlášení, že jim Philip ‚bude velmi chybět’. V médiích se následně spekulovalo, zda pár dorazí na princův pohřeb, který se bude konat 17. dubna. Buckinghamský palác v sobotu uvedl, že se jej zúčastní pouze Harry. Jeho manželka, která čeká druhé dítě, zůstane na rady lékařů v Americe.

Není to poprvé, co si provokativní magazín vzal na mušku královskou rodinu. Skandál v Británii způsobila minulý měsíc jeho kresba, na níž klečí královna Alžběta na krku své snaše Meghan, která říká, že nemůže dýchat. Její autoři tak naráželi na smrt Afroameričana George Floyda, na němž klečel bělošský policista Derek Chauvin. Královna Velké Británie je navíc na karikatuře vyobrazena maximálně neuctivě, s neoholenýma nohama a rudýma očima.

Charlie Hebdo se ve Francii stal symbolem svobody slova v roce 2015, kdy islamističtí teroristé zavraždili v jeho redakci 11 lidí. Obyvatelé Francie, v níž je oddělení státu od vlivu jakékoli církve hojně diskutované téma, tehdy hromadně podpořili sloganem Je suis Charlie právo na politickou satiru, jakkoli může být neuctivá. Kritici magazínu vyčítají, že humor zaměňují za urážky, které jsou nevkusné a zbytečně provokativní.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat