Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Harry s Meghan ke smrti prince Philipa: Budete velmi chybět

Rozhovor Oprah Winfreyové s bývalými členy královské rodiny odvysílá americká CBC v neděli. foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA - Princ Harry se svou manželkou Meghan Markleovou, kteří minulý měsíc poskytli Oprah Winfreyové kontroverzní rozhovor „očerňující“ pověst královské rodiny, se nyní vyjádřili ke smrti prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II. a Harryho dědy. Zatím není jasné, zda pár dorazí na pohřeb.
  9:59

Známý manželský pár, který se vzdal členství v královské rodině, uvedl v prohlášení zveřejněném na hlavní stránce jimi založené neziskové organizace Archewell následující: „V láskyplné vzpomínce na Jeho královskou výsost, vévodu z Edinburghu, 1921–2021. Díky vám za vaši službu... Budete velmi chybět. “

Zahraniční média současně s tím informují, že dvojice zatím oficiálně neoznámila, zda se pohřbu prince Philipa zúčastní. Otázkou zůstává, jak by vévodu či vévodkyni ze Sussexu přijal britský lid. Rozhovorem s proslulou moderátorkou Oprah Winfreyovou totiž vyvolali bouřlivé reakce nejen po celém světě, ale i „doma“.  U britské veřejnosti podle průzkumu agentury YouGov klesla obliba Harryho s Meghan na nejnižší úroveň za celou dobu měření. 

Zesnulý princ Philip v roce 2018.
Britský princ Harry a jeho americká manželka Meghan.

Ve zmiňovaném interview Meghan například přiznala myšlenky na sebevraždu a uvedla, že v královské rodině vzbuzovalo obavy, jak moc černou kůži bude mít její prvorozený syn Archie. Americká CNN připomíná, že v době vysílání rozhovoru byl Philip v nemocnici a také zmiňuje, že Harry s Philipem zůstával v kontaktu i po svém odchodu do USA. „Volali jsme s prarodiči přes aplikaci Zoom. Viděli Archieho,“ říkal Harry v únoru. 

Princ Harry má nový ‚titul‘. Stane se technickým ředitelem startupu v Silicon Valley

Britský prince Harry a americká herečka Meghan Markleová se svých oficiálních povinností vyplývajících ze členství v královské rodině vzdali před více než rokem s tím, že dají přednost osobní svobodě a nezávislosti na veřejných financích. Dnes žijí s téměř dvouletým synem Archiem v Kalifornii v Los Angeles a Meghan očekává narození dalšího potomka. 

Autor: