Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Královský pohřeb ve vojenském stylu. Británie se loučí s princem Philipem

Svět

  5:00aktualizováno  14:56
PRAHA / LONDÝN - Pohřeb vévody z Edinburghu se uskuteční na hradě Windsor v sobotu ve tři hodiny odpoledne místního času (16:00 SELČ). Zúčastní se ho pouze 30 hostů, vévodkyně Meghan bude chybět. Kvůli Harrymu nebudou muži mít uniformy.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Rakev s Philipovými pozůstatky poveze Land-Rover, který princ pomáhal navrhovat

Princ Philip za svého života vyjádřil přání na skromný pohřeb. Měl být „méně nabubřelý“ než velkolepé státní obřady, jakých za svůj život shlédl hned několik – například v roce 1997, kdy se královská rodina loučila s princeznou Dianou.

Mimo jiné kvůli pandemii koronaviru se vévodovi z Edinburghu jeho dávné přání splní. Dosud trvající restrikce totiž stanovují maximální účast na pohřbech na 30 osob – královskou rodinu nevyjímaje. Obřadu na hradě Windsor se tedy zúčastní nejbližší příbuzní, naprosté minimum hostů a téměř žádní novináři.

Zcela bez královské parády to ale přece jen nebude. Mezi účastníky samozřejmě nechybí královna vdova Alžběta II. se svými dětmi – následníkem britského trůnu princem Charlesem, knížetem z Walesu; princem Andrewem, vévodou z Yorku; princem Edwardem, hrabětem z Wessexu; a princeznou Annou Mountbatten-Windsorovou. Přítomni budou jejich choti a potomci, mezi jinými princové William a Harry, vévodové z Cambridge, resp. Sussexu.

Pohřeb prince Filipa

Naopak nápadně chybějící je Harryho manželka vévodkyně Meghan, jež účast odmítla – údajně s ohledem na pokročilé těhotenství. Všeobecně se však předpokládá, že přinejmenším jedním z důvodů je její nedávný rozhovor poskytnutý americké televizi CBS, jenž byl považován za urážlivý pro celou královskou rodinu.

Mezi pozvané se rovněž nevešly děti vévody a vévodkyně z Cambridge Williama a Kate – princové George a Louis a princezna Charlotte. Nápadné je to především proto, že se jedná o přímé nástupníky britského trůnu. Všichni tři jsou „na řadě“ před princem Harrym, který je tak až šestý.

Vojenský ráz

V sobotu odpoledne bude na hradě Windsor dodrženo i další Philipovo přání – vojenský ráz celé události. Vévoda z Edinburghu byl ostatně původním povoláním britský námořní důstojník a za druhé světové války se opakovaně vyznamenal v boji.

‚Prince Philipa chtěly nejkrásnější ženy planety. Alžbětu okouzlil, když jí bylo čtrnáct,‘ říká novinářka

Ve 14:40 místního času bude rakev s jeho ostatky umístěna na vojenský džíp Land Rover TD5 130, jejž sám vévoda pomáhal navrhnout. Doprovázet ji budou členové vojenských jednotek, jež byly Philipovy obzvláště blízké – především královská námořní pěchota. V průvodu před nimi půjdou špičky britské generality a kapela královských granátníků – ta, kterou mohou občas slyšet turisté před Buckinghamským palácem. Princ Philip byl členem útvaru po 42 let v hodnosti plukovníka – dobře známé jsou jeho fotografie v červené slavnostní uniformě s černou medvědicí na hlavě.

Za nimi bude následovat královská rodina. Vepředu čtyři Philipovy děti – Charles, Anna, Andrew a Edward. V další řadě bude Harry a William – nikoli však bok po boku. Znesvářené bratry oddělí pro jistotu jejich bratranec Peter Phillips. Zbytek příbuzných bude následovat a celý průvod uzavře samotná královna Alžběta. Pojede ve státní limuzíně značky Bentley.

Lidé a novináři při příležitosti královského pohřbu.
Princ Philip za svého života vyjádřil přání na skromný pohřeb.

S ostentativní vojenskou parádou bude kontrastovat jeden detail – ani jeden z mužských členů královské rodiny na sobě nebude mít uniformu, jakkoli mnozí z nich prodělali aktivní službu. I zde je na vině Harryho neslavný „útěk“ do Kalifornie, po němž byl zbaven svých vojenských poct. Z ohledu na něj si uniformu neobléknou ani ostatní.

Celou cestu průvodu – z prostranství zvaného Obdélník až do kaple sv. Jiří – bude lemovat kordon vojenských jednotek. Zastoupeno bude námořnictvo, námořní pěchota, letectvo, skotští horští myslivci a další jednotky. Procesí by mělo cestu urazit za 13 minut. O 7 minut později – v 15:00 místního času – začne minutou ticha samotný obřad.

Obřad

Ani uvnitř kaple vojenská paráda tak úplně nezmizí. Trubači námořní pěchoty si vezmou na starost takzvaný Action Stations – signál, jímž se na britských lodích vyhlašuje bojová pohotovost. Hrát ji na důstojnickém pohřbu je prastarou tradicí královského námořnictva a Philip si ji výslovně vyžádal.

Osobní kouzlo a legendární žerty. Britští princové William a Harry vzpomínali na zesnulého dědečka Philipa

Samotný obřad budou administrovat arcibiskup z Canterbury a děkan z Windsoru. K vidění budou Philipovy vojenské odznaky a vyznamenání – mimo jiné maršálská hůl, důstojnický meč královského námořnictva, válečný kříž a řád za zásluhy. Výzdobě bude dominovat Philipova standarta reprezentující řecký a dánský královský rod, z jehož krve Philip pocházel, rodinu Mountbatten a edinburghský hrad, jenž byl vévodovým titulárním sídlem.

Zpívat se při obřadu nebude – kvůli koronavirovým opatřením. Pouze vybraný sbor čtyř zpěváků přednese několik Philipem vybraných písní. Podle britského deníku The Daily Telegraph byly skladby narychlo upraveny pro malý sbor. Na závěr zahraje vrchní dudák skotského královského pluku elegii Nářek.

Poslední spočinutí

Philip bude uložen do královské hrobky přímo v kapli sv. Jiří. Tam však zůstane pouze dočasně – až zemře královna Alžběta, bude uložena v památeční hrobce svého otce Jiřího VI. Philipovy ostatky budou poté vyzvednuty a spočinou po jejím boku.

Philipovým pohřbem končí pro Brity období smutku. Nikoli však pro královskou rodinu, jež ho bude držet ještě dva týdny. Její členové se mohou zúčastňovat veřejných akcí, měli by však mít černý smuteční úbor.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat