1. listopadu 2012 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Havárie u Smolenska? Byl to atentát, věří třetina Poláků

Ruští vyšetřovatelé na místě havárie (snímek z 11. dubna 2010) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští vyšetřovatelé na místě havárie (snímek z 11. dubna 2010) | foto: ČTK

VARŠAVA Skoro dvě třetiny Poláků si přejí, aby leteckou katastrofu prezidentského speciálu u západoruského Smolenska vyšetřovala mezinárodní komise. Více než třetina lidí, kteří se zúčastnili průzkumu agentury Millward Brown pro televizi TVN24, věří, že v případě této tragédie před dvěma a půl lety mohlo jít o atentát.

Šestapadesát procent dotázaných si myslí, že o plánovaný čin nešlo, osm procent lidí řeklo, že neví.

Letoun s někdejším konzervativním prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě se zřítil 10. dubna 2010 u letiště v ruském Smolensku, když se pokoušel přistát za špatného počasí. Havárii nikdo nepřežil.

Podle 63 procent respondentů by tuto událost měla vyšetřit mezinárodní komise, nepřeje si to naopak 33 procent lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Smolenská katastrofa se tento týden v Polsku znovu dostala do středu pozornosti poté, co list Rzeczpospolita napsal, že vyšetřovatelé na vraku letounu našli stopy výbušnin. Vojenští prokurátoři ale informaci popřeli a označili ji za chybnou. Rzeczpospolita se pak za svou zprávu omluvila a uvedla, že mohlo jít o výbušniny nebo také ne.

Část Poláků, hlavně ti, kteří mají názorově blízko k národně-konzervativní straně Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, je přesvědčena o tom, že nešlo o neštěstí, ale o atentát. Mají ho podle nich na svědomí Rusové, kteří se chtěli zbavit prezidenta hájícího polské národní zájmy. Prezident Lech Kaczyński byl bratr-dvojče Jaroslawa Kaczyńského.

"Ty všechny věci, které popsala Rzeczpospolita, potvrzujeme, máme svoje zdroje," řekl ve středu bez dalších podrobností mluvčí Práva a spravedlnosti Adam Hofman.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...