3. prosince 2012 7:33, aktualizováno  8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hillary Clintonová je v Praze. Přijela lobbovat za Temelín

Šéfa americké diplomacie Hillary Clintonová s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfa americké diplomacie Hillary Clintonová s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. | foto: ČTK

PRAHA Do české metropole přicestovala Hillary Clintonová. Šéfka americké diplomacie přijela mimo jiné proto, aby podpořila americkou firmu v tendru na rozšíření Temelína. Setká se i se zástupci ČSSD.

Americká ministryně přiletěla do Prahy po druhé hodině ranní a během půldenní návštěvy se sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), s nímž se k jednání o Temelínu měla sejít už v dubnu.

Rozšření Temelína

ČEZ hodlá v Temelíně postavit třetí a čtvrtý blok, čímž by elektrárna více než zdvojnásobila svůj výkon, který nyní činí 2000 megawattů.

Energetická společnost chce rozhodnout o vítězi tendru do konce příštího roku. Stavba by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Náklady na dostavbu elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

O Temelín se ucházejí vedle americko-japonského koncernu Westinghouse ještě česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Temelín.

V plánu má také setkání se zástupci nejsilnější opoziční strany ČSSD, zřejmě předsedou Bohuslavem Sobotkou a stínovým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Cesta Clintonové do Česka se začala plánovat na poslední chvíli. Z toho se dá vyčíst, jak velkou důležitost přikládá americká administrativa tendru na rozšíření Temelína.

Američané straší energetickou závoslostí na Rusku 
S Clintonovou by čeští představitelé měli diskutovat o české energetické politice, uvedla vláda i americké velvyslanectví v Praze.

"Ministryně bude mít příležitost podpořit... Westinghouse," řekl podle agentury Reuters novinářům vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí cestující s Clintonovou. Uvedl, že projekt by mohl znamenat až 9000 pracovních příležitostí ve Spojených státech a pomohl by diverzifikovat energetické dodávky České republiky směrem od Ruska.

Podle amerického velvyslanectví bude Clintonová s českými politiky řešit "posílení energetické nezávislosti". Česká vláda uvádí, že se snaží rozdělit dodávky strategických surovin a snížit energetickou závislost na Rusku. "Mohlo by to být skvělé v mnoha směrech - pro americká pracovní místa, pro americké společnosti, pro energetickou bezpečnost a diverzifikaci v České republice a pro partnerství s USA ve vědě a inovaci," řekl americký představitel provázející Clintonovou.

Rozhodne se i o stíhačkách Gripen

Do Česka dorazila Clintonová shodou okolností v den, kdy by na jednání Bezpečnostní rady státu mělo vyjít najevo, jestli čeští vojenští piloti budou i v dalších letech létat na stíhačkách Gripen, či zda ministerstvo obrany vypíše výběrové řízení, kterého by se mohli účastnit i další výrobci.

V takovém případě by zřejmě americká diplomacie tvrdě podporovala případnou nabídku amerických letadel F-16. Šéfka americké diplomacie by kolem 13:00 měla odletět do Bruselu, kde bude schůzka ministrů zahraničí zemí NATO.

Clintonová Česko navštívila po necelém roce, loni v prosinci se se svým manželem Billem, bývalým prezidentem USA, zúčastnila pohřbu Václava Havla. V předchozích letech tu byla též v delegaci prezidenta Baracka Obamy.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz