30. září 2010 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hinduisté a muslimové bojovali o posvátné pozemky. Teď si je rozdělí

Hinduisté se radují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hinduisté se radují. | foto: Reuters

LAKHNAÚ Posvátné pozemky v indickém městě Ajódhja, o které vedou dlouholetý spor hinduisté a muslimové, si mají obě komunity spravedlivě rozdělit. Rozhodl o tom dnes tamější soud. Zástupci obou náboženských skupin vyjádřili záměr se proti rozsudku odvolat k indickému nejvyššímu soudu. Podle agentur je ale verdikt natolik kompromisní, že se neočekávají nové násilnosti mezi příslušníky obou komunit.

Jádrem sporu je místo, kde leží trosky Báburovy mešity, kterou radikální hinduisté srovnali se zemí v roce 1992. Vypukly kvůli tomu tehdy nepokoje, které si vyžádaly 2000 mrtvých. Hinduisté chtějí, aby na sporném místě byl vybudován chrám na počest jejich boha Rámy, jenž se tam údajně narodil.

Chrám tam navíc podle nich už před islámským svatostánkem stál. Muslimové naopak usilují o opětovné vybudování mešity. Podle právníka jedné ze stran sporu Rávího Šankara Prasáda by z rozhodnutí soudu v Iláhábádu měla třetinu pozemků o celkové velikosti asi 26 hektarů dostat muslimská komunita a po třetině by si měly rozdělit dvě na sobě nezávislé hinduistické organizace.Hinduistický kněz projíždí kolem vojáků střežící silnici ve městě Ajódhja

Soud také údajně posvětil výstavbu hinduistického chrámu, protože archeologické nálezy potvrdily, že už tam stál před mešitou. I tak ale zástupce hinduistů zdůvodnil odvolání k nejvyššímu soudu takto: "Sto procent půdy patří hinduistům, tak proč ji dělit?" Muslimští zástupci oznámili, že jsou zklamaní částečně.

Tříčlenný soudní senát zároveň dal třem zmíněným stranám tři měsíce na to, aby se domluvily na přerozdělení sporné půdy podle svých potřeb.

Indické úřady v očekávání rozsudku zmobilizovaly v zemi na 200.000 vojáků a policistů, aby v citlivých oblastech předešli případnému nábožensky motivovanému násilí. Den předtím policie preventivně zatkla kolem 10.000 lidí, kteří podle ní představují bezpečnostní rizik.

Hinduisté se radují.

ČTK