Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Historický okamžik, Spojené státy se omluvily Srbsku za nálety

Viceprezident Spojených států amerických Joe Biden hovoří na návštěvě Bělehradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident Spojených států amerických Joe Biden hovoří na návštěvě Bělehradu. | foto: Reuters

BĚLEHRAD Americký viceprezident Joe Biden v úterý během návštěvy Bělehradu vyjádřil soustrast Srbům, kteří ztratili své blízké při leteckých úderech NATO v roce 1999 během ozbrojeného konfliktu v Kosovu. Biden se stal prvním americkým představitelem, který takové gesto učinil, poznamenala agentura Reuters. Proti návštěvě Bidena v Bělehradu protestovaly stovky srbských ultranacionalistů.

Mezi obyvateli Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, jsou Spojené státy velmi populární. Kosované považují Washington za svého zachránce, vyzdvihují zejména to, že díky náletům NATO pod vedením Američanů skončilo zabíjení etnických Albánců, kterého se během konfliktu dopouštěly srbské síly. V Bělehradě naopak tyto nálety dodnes vyvolávají odpor.

„Rád bych vyjádřil svou soustrast rodinám těch, kteří zahynuli během válek v 90. letech, včetně těch zabitých v důsledku náletů NATO,“ řekl Biden novinářům po jednání se srbským premiérem Aleksandrem Vučičem. Podobně se loni vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Joe Biden, viceprezident USA při návštěvě Bělehradu.
Viceprezident Spojených států amerických Joe Biden hovoří na návštěvě Bělehradu.

Biden vyzval Srbsko a Kosovo k normalizaci jejich vztahů

Americký viceprezident Joe Biden ve středu znovu vyzval Srbsko a Kosovo k normalizaci vzájemných vztahů, což je pro obě země podmínka pro pozdější vstup do Evropské unie. Biden se tak podle agentury AP vyjádřil v kosovské metropoli Prištině po setkání s prezidentem Hashimem Thaçim. Stejné výroky pronesl den předtím při návštěvě Srbska.

"Vím, že jizvy války jsou čerstvé, ale smíření je nutné," zdůraznil před novináři Biden, kterému se v Kosovu dostalo na rozdíl od sousedního Srbska velmi vřelého uvítání.

Volte Trumpa, volali na Bidena Srbové

Během Bidenovy návštěvy se nedaleko sídla srbského prezidenta shromáždily stovky srbských ultranacionalistů, kteří vykřikovali hesla na podporu republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. O něm Biden v pondělí prohlásil, že nemá ponětí o zahraniční politice. Americký viceprezident tehdy rovněž řekl, že když Trump označil současného demokratického prezidenta Baracka Obamu za zakladatele Islámského státu, zvýšil tím nebezpečí pro americké vojáky působící v Iráku.

„Volte Trumpa! Volte Trumpa!“ vykřikovali dnes v Bělehradu demonstranti, kteří na sobě měli trika s obrázkem republikánského kandidáta na prezidenta USA.

Biden přiletěl do Bělehradu pouze na jeden den; ve středu ho čekají jednání v Kosovu. Podle analytiků chce americký viceprezident přimět představitele obou zemí k větší normalizaci vzájemných vztahů. Srbsko nadále samostatné Kosovo neuznává.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!