Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anglie hlásí první oběť záplav, řeky budou ještě stoupat

Svět

  14:47
LONDÝN - Jihozápadní Anglii dále sužují rozsáhlé povodně, které vyvolaly vytrvalé lijáky, a hladina Temže dnes dosahuje rekordních úrovní a má dále stoupat. V hrabství Surrey u Londýna voda podle webu BBC již zaplavila některá obydlí a ohrožuje dalších 2500 domů. Situace je podél Temže zvlášť vážná také v hrabství Berkshire. Ve Walesu zahynul muž v rozvodněné řece.

Zaplavené parkoviště v Burrowbridge foto: ČTK

Dnešek má být podle místních meteorologů nejsušším dnem týdne, ale hladiny řek se budou nejspíš i nyní dále zvedat v důsledku další přitékající vody z dosavadních silných dešťů. Život lidí je podle BBC ohrožen například v Somersetu. Některá měření podél Temže ukazují nejvyšší hodnoty od 80. let minulého století.

Temže vyplavila část obyvatel vesnice Wraysbury

Temže vyplavila část obyvatel vesnice Wraysbury

"Vidíme, jak se Temže dále zvedá a bude to pokračovat, rozhodně v nejbližších dnech. Na úterý a středu se předpovídají další deště," řekl BBC představitel agentury pro životní prostředí Howard Davidson. Do čtvrtka naprší podle odborníka na počasí Petera Slosse dalších až 40 milimetrů srážek. Armáda pomáhala v noci na dnešek budovat v postižených oblastech hráze ve snaze odklonit záplavové vody od lidských obydlí. Jen v obci Datchet se umístilo na 10.000 pytlů s pískem. Podle úřadů jsou nyní životy lidí ohroženy na nejméně 16 místech jihozápadní Anglie. Stav ohrožení a evakuace kvůli očekávanému dalšímu zvýšení hladiny Temže platím například pro město Marlow. Pro další desítky míst, kde by mohly záplavy také zesílit, platí zatím jen zvýšená pohotovost.

Povodně také způsobily velká zpoždění některých pravidelných vlakových spojů. Některé železniční tratě musely být zcela uzavřeny.

"Temže se zvedá na úrovně, jaké jsme neregistrovali mnoho let. Přes noc se to zhoršilo. Nejedná se jen o záplavy, je to i spodní voda. Půda je tak nasycená, že z ní vystupuje voda. Takže je to těžké," řekl podle BBC Robin Gisby, který monitoruje situaci v jižní Anglii pro místní železnici.

Vyjel si v neděli na kajaku

Zvýšené hladiny řek a povodně již týdny postihují jen v trochu menší míře i jiné oblasti Británie. Ve Walesu dnes podle BBC záchranáři našli v rozvodněné řece Usk tělo 34letého muže, který si v neděli vyjel na kajaku a od té doby se pohřešoval.

Množí se kritiky obyvatel na adresu úřadů. "Žiji zde 44 let a nic takového jsem nezažil. Každý vjezd do vesnice je zaplavený. Od pátečního rána nemůžeme používat doma záchody, protože kanalizace je zcela zablokovaná a vše se vrazí do záchodu. Úřad neposkytl náhradní toalety," říká například Paul Palmer z vesnice Hurst. Většina kritiky se ale týká toho, že v záplavových oblastech kvůli nedostatku financí úřady nevybudovaly odtokové strouhy a další protipovodňová opatření, která prý předtím slibovaly.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat