Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Hlavně zase hned neodejděte, vzkazují kmenoví vůdci spojencům

Svět

  10:04
KÁBUL/PRAHA - Ještě před začátkem vojenské operace spojeneckých vojsk a afghánských vládních sil vysvětlili úředníci kmenovým vůdcům jménem vlády i aliančních sil předem cíle a smysl ofenzivy. Tedy nejen zbavit celou oblast talibanských bojovníků, ale také tam nastolit vládní moc, kterou by mělo reprezentovat na tisíc policistů a afghánských vojáků.

Ofenziva. Americký voják se snaží během útoku na Mardžáh odvést do bezpečí Afghánce a jeho dítě.

"Budeme se snažit přesvědčit taliby, aby z regionu odešli ještě před operací," uvedli kmenoví vůdci a slíbili, že aliančním silám pomohou s vyhledáváním a likvidací min, které tam talibové nakladli.
Kmenoví předáci však současně vyjádřili velké obavy z toho, jestli se podaří taliby vytlačit do hor a dlouhodobě udržet oblast pod alianční a afghánskou vládní kontrolou. "Ano, chceme tuto operaci v naší oblasti. Ale hlavně neodejděte hned poté a nedovolte talibům, aby se hned vrátili," vyzval na základě předchozích zkušeností jednotky NATO jeden z kmenových vůdců Hadži Abdul Rašíd.


Dalším z cílů operace je snížit na minimum počet obětí mezi civilisty, což má naklonit místní obyvatelstvo na stranu spojenců a Západem podporované kábulské vlády. Ne vždy se daří držet tohoto ideálního scénáře. Svědčí o tom smrt dvanácti civilistů, kdy dvě rakety vystřelené na postavení talibů minuly cíl a zasáhly obytný dům. "Hluboce litujeme této tragické ztráty na životech. Současná operace ve středním Hílmandu je zaměřena na navrácení bezpečnosti a stability do této části Afghánistánu. Je politováníhodné, že během naší operace byly zničeny nevinné životy," musel se včera omlouvat vrchní velitel aliančních sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal.

MOŠTARAK

Do ofenzivy je zapojeno na 15 000 spojeneckých vojáků – hlavně Američanů, Britů, Kanaďanů, Dánů a Estonců – a 4400 vojáků afghánské armády.

Provincie Hílmand je zásadní částí jihu Afghánistánu, který se zatím spojencům nedařilo kontrolovat.

Okolí města Mardžáh je centrem výroby heroinu a opia, klíčového zdroje příjmů talibů.

Prvotní fáze operace se podle všeho přesto zdařila. Na dvacet tisíc vojáků sil NATO a afghánské armády bez větších problémů ovládlo během víkendu většinu klíčového provinčního města Mardžáh, když překvapilo taliby nejen masivním nasazením elitních jednotek, včetně americké námořní pěchoty, ale také vrtulníkovým výsadkem. V pondělí už alianční a afghánské síly kontrolovaly většinu města, včetně tržiště a úředních budov. Ulice obsazených částí asi stotisícového města, které proslulo především jako centrum překupníků drog, už včera kontrolovaly podle západních zdrojů hlídky aliančních jednotek.


Postup aliančních sil však brzdí všudypřítomné, taliby nakladené miny. "Daří se nám postupovat, ale dáváme si záležet na hledání a čištění oblastí s velkým počtem min," citovaly agentury mluvčího americké námořní pěchoty Abrahama Sipeho. Dvakrát však včera museli spojenečtí vojáci i ustoupit, a to kvůli palbě ostřelovačů v ulicích města.


Budou vyhnáni jako Sověti
Většina z dvou tisíc ozbrojených talibů ale uprchla ještě před začátkem ofenzivy z města, počet zabitých povstalců se pohybuje v desítkách, na straně spojenců je pouze několik mrtvých. Ve městě jsou už také podle zpravodaje BBC stovky afghánských vládních politiků, aby v něm udržovali pořádek.
Taliban ale včera, kdy si Afghánci připomínali 21. výročí stažení sovětských vojsk z Afghánistánu, vydal bojovné prohlášení, že spojenci nemají šanci zvítězit. "Současní okupanti Afghánistánu budou stejně jako Rudá armáda poraženi," stojí v něm.

Další články o ofenzivě NATO si přečtěte v dnešním vydání deníku

Autor: