Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledám společnici zn. studentku

Svět

  8:12
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzce Lauře D. ještě není ani dvacet let. Svou autobiografickou knihou „Má drahá studia“, která vyšla tento týden, ale vzbudila pozornost všech médií. Upozornila totiž na nepříjemný a skrytý fenomén: prostituci studentek vysokých škol.

Ilustrační foto. foto: CARL DE SOUZAAFP

  „Jmenuji se Laura a je mi 19 let. Studuji cizí jazyky. Abych zaplatila studium, musím si přivydělávat prostitucí. Nenarodila jsem se totiž se stříbrnou lžičkou v puse. Sice jsem nikdy nepoznala luxus a blahobyt, ale až do nynějška mi nic nechybělo. Vždycky jsem se těšila na to, že studentská léta pro mne budou těmi nejkrásnějšími. Namísto toho se hned první ročník univerzity proměnil v noční můru...“ svěřuje se dívka s pseudonymem Laura ve své knize. Úryvky z ní zveřejnil na svých internetových stránkách francouzský týdeník L'Express.

 Díky inzerátům na internetu je pro mnohé studentky v existenční nouzi snadné nechat se zlákat k placenému sexu. Pokud nemají dostatečně majetné rodiče, je to pro některé jediná příležitost, jak zaplatit náklady na živobytí. Brigádami v obchodech či restauracích si totiž nevydělají dost, píše Laura. Některé francouzské neziskové organizace ale tvrdí, že prostituce v řadách vysokoškolaček je okrajový jev.

 „Rozčiluje mě, jak odborníci reagují, když média probírají toto téma,“ řekla Laura britskému deníku The Times. „Existuje spousta dívek jako já, ale nechtějí o tom mluvit ani s přáteli... Proto to stále zůstává tabu. Je neuvěřitelně snadné se nechat vtáhnout,“ dodává.

 Přestože Laura pracovala 15 hodin týdně jako operátorka telemarketingu, nezbývalo jí dost ani na jídlo. Vydělala 700 eur, polovinu dala za nájem. Lauřin otec pracuje jako dělník, matka je zdravotní sestra a nemohli si dovolit dceru na studiích podporovat. Překročili ale zároveň minimální příjem, a Laura tak neměla nárok na podporu od státu. Stejně jako desítky tisíc dalších studentů.

„Neměla jsem ani vindru. Musela jsem nějak zaplatit účty a nájem ... Po městě jsem musela jezdit načerno. Byl to nesnesitelný život,“ píše Laura. Pár kliknutí na internetu jí odhalilo obrovskou poptávku po „dívkách na telefon“ a „masérkách“. Laura odpověděla na jeden z inzerátů: „Mladistvý muž kolem 50 let hledá příležitostnou masérku. Nejlépe studentku.“ „Řekla jsem si, že 'masáže' mi konečně poskytnou luxus dělat si, co chci. Neuvědomila jsem si, že se stane pravý opak. Už nikdy nebudu mít na výběr. Od okamžiku, kdy odpovíte na inzerát, vás to vleče,“ píše Laura. Její první klient, oblečený v teplákovce, jí zaplatil 250 eur za to, že se mohl „jen“ dívat. Když se loni odstěhovala do Paříže, brala si za hodinu 400 eur, ale přesto se rozhodla, že skončí.

„Celé noci jsem nemohla spát. Pořád jsem se obracela na posteli a před očima mi probíhaly hororové scény.“

Je těžké dát se dohromady

Dnes Laura pracuje v jedné pařížské restauraci. Uvědomuje si, že ji poskytování sexu za peníze poznamenalo. „S kluky je to teď těžké. Doufám, že už se k tomu nikdy nevrátím. Je to brutální. Jde o finanční závislost. Je strašně těžké se pak dát znovu dohromady.“

 Její zkušenosti potvrzuje i další kniha o prostituci vysokoškolaček, která také ve Francii vyšla v těchto dnech. Její autorka, Eva Clouetová, studentka sociologie, dělala rozhovory s vysokoškolačkami, které si nechávají platit za sex, i s jejich klienty.

Podle odhadů policie se svým tělem ve Francii živí 20 000 studentek a studentů. Studentský syndikát SUD-Étudiant ale tvrdí, že jich může být až dvakrát tolik. Jak píše na svých stránkách organizace Observatoř studentského života, spadající pod ministerstvo školství, podle údajů nasbíraných před dvěma lety žilo 45 000 francouzských studentů ve velké bídě a dalších 225 000 svá studia jen stěží financovalo. Vysokoškoláků je ve Francii asi dva a čtvrt milionu. Ministryně pro vysoké školství Valérie Pécresseová přiznala, že vláda dostatečně nepodporuje chudé studenty, namítla ale, že je těžké odhadnout rozsah „fenoménu“ prostituce.

 Francie není výjimkou. Zprávy o vysokoškolačkách-prostitutkách se čas od času objevují i v dalších evropských zemích. Svědčí o tom například studie, kterou provedla před rokem britská Kingston University. 10%studentek z jihozápadního Londýna v anketě připustilo, že některé z jejich spolužaček pracují jako striptérky, společnice, masérky či prostitutky. Od roku 2000 začala růst výše školného a počet takto si přivydělávajících dívek se podle studie zvýšil o polovinu.

Mohlo by vás zajímat