12. listopadu 2010 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hon na ruského zrádce agentů: rozvědčíci za ním poslali 'likvidátora'

Ruská špionka Anna Chapman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská špionka Anna Chapman | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Američané odhalili síť ruských špionů díky informacím od jejich šéfa – plukovníka Ščerbakova. A jak pravil ruský premiér Putin: „Zrádci vždycky skončí špatně...“

Mnozí tušili, že za pochytáním desítky ruských agentů působících v USA musely být informace od nějaké spojky v Moskvě. A o "zrádci" se veřejně mluvilo i na nejvyšších místech – chybělo pouze jméno dotyčného. Poslední díl do špionážní skládačky včera doplnil ruský deník Kommersant. Podle něj měl být oním informátorem přímo nadřízený ruských agentů. Jmenuje se plukovník Ščerbakov a ve vojenské rozvědce SVR řídil v oddělení zabývajícím se Spojenými státy tzv. "správu S" – tedy síť agentů pod falešnou identitou.

AGENTKA 90-60-90

* Nejznámější špionkou se po celém skandálu stala Anna Chapmanová, rozená Kuščenková. Díky své kráse a tělesným proporcím začala být osmadvacetiletá rusovláska přezdívaná "agentka 90-60-90". A objevila se dokonce v erotickém prádle na obálce pánského časopisu Maxim.

* Po svém návratu do Ruska nebyla chvíli vidět, nicméně na začátku října se překvapivě objevila na rozlučce s astronauty na kazachstánském Bajkonuru. Podle posledních informací získala místo poradkyně v bance, jejíž iniciály se shodují se zkratkou ruské tajné služby FSB.

Ščerbakov pro Američany zřejmě pracoval už delší dobu. Z Ruska stihl včas utéct – konkrétně tři dny před cestou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva do USA. Americké úřady proto musely ruské špiony urychleně zatknout – obávaly se, že Ščerbakovovo zmizení vzbudí v Moskvě rozruch a ruští agenti budou staženi domů. Jejich zatčení ale bylo oznámeno poté, co Medveděv odletěl zpátky domů.

Další osudy plukovníka Ščerbakova nejsou známy. V ruských médiích se ale už spekuluje, že jeho bývalí kolegové za ním poslali "likvidátora". Zrada je totiž v Rusku vnímána jako jeden z nejhorších zločinů. Ostatně i ruský premiér Vladimir Putin při setkání s odhalenými a následně vyhoštěnými špiony varoval :"Zrádci vždycky skončí špatně." Putin sice nikoho nejmenoval, podle všeho ale už tehdy věděl, o koho jde.

Aféra nakonec letos v červenci skončila výměnou deseti ruských rozvědčíků odhalených USA za čtyři ruské vězně obviněné ze špionáže pro západní země. Pro ruskou zahraniční rozvědku to byl obrovský úder a potupa.
Plukovník Ščerbakov se po včerejším zveřejnění svého jména stal v Rusku zřejmě nejzatracovanější osobou.

"Zradil buď za peníze, nebo ho při něčem přistihli," sdělil novinářům nejmenovaný vysoce postavený úředník z administrativy ruského prezidenta. Stejně jako ostatní zdroje komunikoval s deníkem Kommersant jen za podmínky absolutní anonymity. "Ale buďte si jisti, že už za ním poslali Mercadera," dodal s odvoláním na Ramóna Mercadera – španělského komunistu ve službách Moskvy, který cepínem zavraždil Lva Trockého. Plukovníka Ščerbakova tak prý čeká zbytek života ve strachu.

Smyšlené jméno?
Nejvíce mají bývalí kolegové z rozvědky Ščerbakovovi za zlé, že pomohl odhalit nejzkušenějšího ruského špiona v USA, pětašedesátiletého Michaila Vaseňkova, vystupujícího pod jménem Juan Lazaro. Pracoval pro Moskvu od 60. let. Celou dobu skrýval své hlavní poslání i před vlastní ženou, novinářkou Vicky Pelaezovou. Integroval se tak dokonale, že skoro zapomněl rusky, a podle jeho kolegů by nikdy nebyl odhalen – nebýt zrady.

Ani článkem ve včerejším vydání Kommersantu ale celá špionážní sága možná nekončí. Podle tiskové agentury RIA Novosti sice ruská rozvědka přiznává, že Američané získali pro spolupráci vysoce postaveného důstojníka, jméno Ščerbakov je ale údajně smyšlené. Jedno je prý ale jisté – síť ruských špionů zcela zničena nebyla.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz