Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Horolezci na K2 za sebou nechali umírajícího muže. Jen ho překračovali

Svět

  16:17
Horolezci zdolávající druhou nejvyšší horu světa K2 bez zájmu přelézali pákistánského nosiče, který ležel zraněný na zemi. Německému deníku Bild to popsal rakouský hoteliér a horolezec Wilhelm Steindl. Sedmadvacetiletý Muhammad Hassan následně zemřel. Steindl se domnívá, že kdyby byl Hassan původem ze Západu, ostatní by mu pomohli.

Ve stejný den a na stejné hoře překonala horolezkyně z Norska světový rekord.

„Dorazil jsem do úzkého hrdla kolem druhé hodiny ranní. Tam jsem čekal na zbytek své výpravy. Najednou se strhla lavina, jen tak tak minula skupinu horolezců. V tu chvíli jsme se rozhodli cestu přerušit a vrátit se. Bylo to pro nás příliš nebezpečné,“ popsal situaci z 27. července pro Bild Steindl.

V tom okamžiku Steindl podle svých slov ještě o pádu pákistánského nosiče nevěděl. Německý kameraman, který s rakouským hoteliérem nejvyšší horu Pákistánu a druhou nejvyšší horu na světě zdolával společně, však dokumentoval jejich cestu a následný sestup pomocí dronu.

Druhý den si dvojice přehrála kameramanův videomateriál, na kterém byl zřejmě zachycený i umírající Pákistánec. Podle Steindla byl muž nezkušený a neměl vhodné vybavení. O případu jako první informoval rakouský list Der Standard.

„Ten muž ležel na stezce a bylo vidět, že stále žije,“ popisuje záběry Steindl. Část výpravy toho dne pokračovala v cestě na vrchol, přičemž zraněného muže překročily podle dalších svědků desítky lidí. Svědci události navíc Steindlovi popsali, že se Hassan chytal procházejících horolezců za nohy, ti však bez zájmu pokračovali v cestě. O jeho záchranu se měla pokusit jiná skupina mnohem později, bylo však už pozdě.

„Občan druhé kategorie“

„Při výstupu a sestupu se přes jeho tělo muselo dostat kolem 130 horolezců,“ píše na Twitteru další horolezec, který zveřejnil jiné video zachycující ležícího muže ve žluté kombinéze, kterým byl údajně Muhammad Hassan.

„Je to neuvěřitelné, takovou situaci jsem ještě nezažil. V Alpách by něco takového bylo nemyslitelné,“ vyjádřil své rozhořčení Steindl. Dodal, že s Pákistáncem horolezci zacházeli „jako s občanem druhé kategorie“.

„Kdyby to byl člověk ze Západu, byl by okamžitě zachráněn. Takhle za něj nikdo necítil odpovědnost,“ řekl německému deníku. Rakušan se nyní snaží finančně podpořit rodinu zesnulého, která podle deníku Bild žije „v těch nejchudších podmínkách“. Hassan po sobě zanechal manželku, tři děti a matku s cukrovkou. Rodině dal Steindl veškerou svou hotovost, kterou měl u sebe, a zároveň zahájil sbírku.

Norka ten den na K2 slavila rekord

Ve stejný den a na stejné hoře slavila rekord norská horolezkyně Kristin Harila. Ta překonala všech 14 „osmitisícovek“ za rekordních 92 dní, čímž překonala dosavadního rekordmana Nirmala Purjeho z Nepálu, kterému osmitisícovky trvaly šest měsíců a šest dnů. Cestou ji doprovázel nepálský průvodce Tenjen Lama. „K2 byla pokořena!“ napsala Norka toho dne na svém Instagramu.

Norka ten den údajně stoupala také společně s osmi šerpy. Šerpové horolezce doprovázejí, aby jim usnadnili výstup. Za svůj rozsáhlý tým nyní čelí na sociálních sítích kritice. Pod jejím příspěvkem se na Instagramu v komentářích rozčilují, že se nikdo z šerpů nepokusil nezkušeného Pákistánce zachránit.

Zda byla Harila jednou z těch, kteří nosiče na své cestě na vrchol překročili, však není známé. Sama Norka se k nehodě, která se udála ve stejný den, kdy zbořila rekord, nevyjádřila.

Druhá nejvyšší hora světa K2 je technicky náročnější, než nejvyšší Everest. Její vrchol zdolalo kolem 400 lidí, z toho pouhých asi 20 žen.

Na horu se vydali také čeští horolezci. Tím prvním byl Josef Rakoncaj, který K2 zdolal dokonce dvakrát, a to v letech 1983 a 1986. Dalšími horolezci byli Libor Uher, Pavel Bém a Radek Jaroš s Janem Trávníčkem. První Češkou, která horu zdolala, byla v roce 2019 Klára Kolouchová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!