Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hospoda hrůzou ztichla, popisuje český běžec z Bostonu

Cíl zahalený kouřem z výbuchů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cíl zahalený kouřem z výbuchů. | foto: ČTK

BOSTON/PRAHA Liberecký projektant Zbyněk Nýdrle doběhl do cíle Bostonského maratonu zhruba půl hodiny před výbuchy. Serveru Lidovky.cz popsal, jaká byla na místě atmosféra, jak tragédii prožívali lidé v bostonské hospodě i to, jestli bude sám dál běhat.

Do cíle jste doběhl podle tabulek zhruba půl hodiny před explozemi. Můžete přiblížit svoje zážitky? Kde jste byl, když se to stalo?
Doběhl jsem a následoval dlouhý štrůdl, který na maratonech bývá vždycky, než člověk nafasuje zpátky všechny svoje věci včetně tašky s oblečením. Převlékl jsem se a potkal se s manželkou. Zřejmě v tu chvíli se to stalo. Je to ale velmi dlouhá ulice, ve které bývá atmosféra plná fandění. Až ohlušující. Mezitím nějaké rány asi byly, ale my jsme si to nespojili s ničím hrozným. Pak jsme šli pomalu s tím, že zajdeme někam na pivo. A všimli jsme si, že začaly jezdit houkačky, auta hasičů a policie. Vůbec jsme tomu ale nepříkladali nějakou důležitost. Nečekali jsme, že by to mohlo souviset s takovým malérem, který se stal.

Takže jste šli dál do hospody?
Ano. Přišli jsme tam asi čtvrt hodiny poté, co to vybuchlo. Zrovna přerušili televizní vysílání mimořádnou zprávou. Seděli jsme tam pak celý večer a sledovali, jak přibývají nové informace.

Jaká byla v hospodě v Bostonu atmosféra krátce po explozích? Jak událost mezi lidmi rezonovala?
Z maratonu se tradičně chodí s medailí kolem krku a lidé vám gratulují. I tady nám hned při příchodu říkali: Well done. Najednou to ale ztuhlo. A další návštěvníci včetně servírky, která nás obsluhovala, byli úplně konsternovaní. Hospoda ztichla a všichni měli oči upřené k obrazovce. Byl to hrůzný pohled – na lidi i na tu televizi. Útok brali o to zákeřněji, že tu byl zrovna vlastenecký svátek, Patriots' Day.

Taková událost asi vede člověka k myšlenkám, jestli maraton běžet ještě někdy v budoucnu. Přemýšlel jste o tom? Poběžíte ještě?
Bude mi 57 a včera jsem dokončil svůj 85. maraton. Určitě se tímto nenechám zastavit. Takoví útočníci se také nezastaví před ničím. Když lidé přestanou běhat maraton, zítra mohou nechat bombu u škol nebo školek. Samozřejmě, že útoky odsuzuji. Ale nejsem ten, kdo by kvůli takovému hroznému zážitku skončil s běháním a vyklidil pozice.

A manželka vás ještě běhat pustí?
Určitě. Manželka mi dělá doprovod. Je pravda, že včera to víc než bězci odnesli lidé, kteří byli na tribunách. Vzdálenější nálož od cílové pásky explodovala nedaleko konce tribuny, manželka předtím seděla na jejím začátku. Kdyby to někdo zmáčkl dřív, mohlo to být všechno jinak... Určitě ale ještě někam vyrazíme.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...