Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hrdina Hotelu Rwanda přiletěl do USA, vynutily si jeho propuštění z vězení

Paul Rusesabagina v soudní síni v Kigali ve Rwandě (26. ledna 2021) foto: ČTK

Paul Rusesabagina, kterého proslavil film Hotel Rwanda o genocidě v této africké zemi, přiletěl do Spojených států. Ve středu to uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Kritika vlády v Kigali v minulém týdnu propustili z rwandského vězení, kam ho soud předloni poslal na pětadvacet let vězení za terorismus.
  10:09

Sullivan oznámil, že Rusesabagina „se shledal s příbuznými a přáteli, kteří na tento den dlouho čekali“. „Jsem vděčný těm, kdo spolupracovali s rwandskou vlády na tom, aby toto bylo možné,“ dodal.

Rusesabagina se mohl vrátit do USA, kde má povolení k trvalému pobytu, poté, co jeho propuštění nařídil rwandský prezident Paul Kagame. Stanice BBC uvádí, že USA na Rwandu kvůli jeho věznění vyvíjely dlouhodobě nátlak, jednání o osvobození Rusesabaginy zprostředkoval Katar.

Při genocidě ve Rwandě v roce 1994 Rusesabagina, který tehdy pracoval jako manažer hotelu, poskytl útočiště více než 1 200 tutsijským a hutuským uprchlíkům. V hollywoodském snímku z roku 2004 byl zobrazen jako člověk, který sehrál v záchraně uprchlíků klíčovou úlohu. Někteří kritici ale tvrdí, že jeho činy byly pro potřeby filmu zveličeny.

V posledních letech ostře kritizoval prezidenta Kagameho a ve videu zveřejněném v roce 2018 vyzval ke změně vlády.

Rusesabagina zmizel v roce 2020 v Dubaji při návštěvě Spojených arabských emirátů a o několik dní později se objevil v poutech ve Rwandě. Soud ho v září 2021 odsoudil ke 25 letům vězení kvůli působení v organizaci, která se staví proti vládě prezidenta Kagameho. Rusesabagina veškerá obvinění odmítl a proces označil za politicky motivovaný.

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v dubnu 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo před násilím uprchnout z domovů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!