Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
15. října 2011 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrozící katastrofa? Další otřesy u Fukušimy

Pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii na obhlídce ve zničené Fukušimě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii na obhlídce ve zničené Fukušimě | foto: Reuters

TOKIO Případné další otřesy půdy v zóně poškozené jaderné elektrárny Fukušima by mohly během několika hodin způsobit novou katastrofu, uvedl japonský úřad pro jadernou bezpečnost ve zprávě, kterou zveřejnil japonský tisk.

Dokument potvrzuje, že i víc než půl roku po jaderné havárii způsobené zemětřesením a následnou vlnou cunami není situace v postižené oblasti bezpečná.

Pokud by okolí fukušimské elektrárny znovu postihlo zemětřesení, mohla by z poškozeného čtvrtého reaktoru uniknout chladící kapalina a palivové tyče by se roztavily. Do dvou hodin by se začaly rozpadat a do osmi rozpouštět, což by způsobilo vysokou radiaci. Japonská agentura k takovým závěrům dospěla na základě počítačové simulace.

Situace v oblasti u Fukušimy stále není bezpečná

Odhad je součástí několikasetstránkové studie, která analyzuje i desítky jiných katastrofických scénářů. Ze zprávy vyplývá, že čtyři měsíce po ukončení zpevňovacích prací na postiženém reaktoru je tam situace stále nestabilní.

Poškozený reaktor ve Fukušimě

Poškozený reaktor ve Fukušimě

Simulace vycházela z předpokladu, že nové otřesy poškodí nádrž s chladící vodou, v níž je v posledním podlaží reaktorové budovy umístěno vyhořelé palivo. Jakmile by po zemětřesení voda z chladící nádrže vlivem prasklin odtekla, tyče se začnou přehřívat a uvolňovat radioaktivitu. Do osmi hodiny by jejich teplota mohla dosáhnout 2800 stupňů Celsia.

ČTĚTE TAKÉ:

V okolí fukušimské elektrárny byly provedeny rozsáhlé dekontaminační práce. První reaktor je pevně pokryt speciálním plastovým obalem, který nepropouští radioaktivitu. S obdobným opatřením se počítá i na ostatních třech reaktorových budovách. Z okolí elektrárny byly evakuovány desetitisíce lidí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!