Venezuela je po Rusku a Nikarague teprve třetí zemí, která nezávislost obou oblastí uznala.
Chávez řekl ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi v Kremlu, že jeho země bude obě tyto oblasti, které většina světa vnímá jako součást Gruzie, považovat "ode dneška za suverénní státy". "Velmi brzy přijmeme opatření, abychom navázali diplomatické vztahy s těmito zeměmi," prohlásil Chávez.
"Díky, Hugo, učinil jsi vážné a významné prohlášení," řekl prezident Medveděv. "Osud těchto států nám není lhostejný a já ti chci za toto rozhodnutí poděkovat," dodal. K poděkování se připojil i abchazský prezident Sergej Bagapš, který přislíbil "rozvoj těch nejtěsnějších politických i ekonomických vztahů s Venezuelou".
Gruzie: Chávez byl pod ruským tlakem
Reuters s odvoláním na agenturu RIA napsala, že podle Gruzie tak Chávez učinil pod ruským tlakem. Ruský prezident Dmitrij Medveděv po rozhovoru se svým venezuelským protějškem dnes řekl, že "Rusko dodá Venezuele ty typy zbraní, o které žádá". "Dodáme tanky, máme dobré tanky," řekl prý Medveděv.
"Rusko zkoušelo rok zajistit těmto loutkovým režimům legitimitu. Tyto pokusy byly marné," řekl náměstek gruzínského ministra zahraničí Alexander Nalbandov. Podle něj by ruské straně mělo být jasné, že "takovéto akce" jako ta Chávezova regionům legitimitu nedodají.
Rusko uznalo nezávislost těchto dvou regionů v srpnu 2008 poté, co silou potlačilo pokus Gruzie obsadit separatistickou provincii Jižní Osetie, které se od ní odtrhla v 90. letech.
Spojenci Moskvy ze zemí bývalého Sovětského svazu odolávají tlaku na uznání suverenity těchto dvou oblastí, protože se bojí, aby tím nevytvořili precedens, jenž by mohl ohrozit jejich vlastní svrchovanost. Gruzie, podporovaná Evropskou unií a Spojenými státy, odsoudila ruský krok jako nelegální a vyzvala k respektování své územní celistvosti.