Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Matthew má na Haiti už 842 obětí, v USA je bez proudu 600 tisíc domácností

Svět

  11:32aktualizováno  21:46
MIAMI - Hurikán Matthew si na Haiti podle nové bilance vyžádal nejméně 842 obětí. Živel vpodvečer SELČ postupoval podél východního pobřeží Floridy severním směrem a ohrožuje okolí města Jacksonville na severu Floridy a pobřeží státu Georgia. Přes víkend má Matthew zeslábnout a v neděli by už pro pobřežní oblasti USA neměl být hrozbou.

Bouře a silný vítr hurikánu Matthew se přibližují k pobřeží Floridy. foto: Henry RomeroReuters

Naléhavé varování před ničivou silou hurikánu v pátek Američanům žijícím na jihovýchodě USA adresoval prezident Barack Obama. Apeloval zejména na obyvatele státu Georgia a města Jacksonvillu na severovýchodě Floridy, aby dbali pokynů záchranářů. Podle floridského guvernéra Ricka Scotta v Jacksonvillu, kde žije 850 000 lidí, hrozí i rozsáhlé záplavy. Obama vyhlásil kvůli hurikánu Matthew stav nouze i v Severní Karolíně.

Obama už ve čtvrtek pro Floridu vyhlásil stav nouze, což umožňuje rychleji čerpat pomoc z federálních zdrojů.

Informace o nových obětech na Haiti přicházejí z odlehlých oblastí ostrova, které byly dosud kvůli následkům hurikánu odříznuty od okolního světa. Pentagon oznámil, že k haitským břehům vyslal na pomoc obojživelnou vojenskou loď USS Mesa Verde.

Téměř 200 mrtvých bylo nalezeno na západě Haiti, kam se záchranáři dostali až po desítkách hodin. Několik tamních vesnic bylo zaplaveno, ve farmářské obci Chantal zahynulo kolem 90 lidí a desítky dalších se pohřešují. Do provizorních přístřeší se na ostrově uchýlilo kolem 61 500 lidí, kterým živel zničil domovy.

Bouře a silný vítr hurikánu Matthew se přibližují k pobřeží Floridy.
Stojan KFC zničen hurikánem Matthew

Na Floridě hurikán silně zasáhl menší ostrovy při východním pobřeží poloostrova. Zničena tam byla zejména mobilní obydlí, na domy padaly podmáčené stromy a prudký vítr odnášel střechy. Guvernér Scott na tiskové konferenci oznámil, že bez proudu je 600 000 floridských domácností. Rozsah výpadků se podle něj bude ještě nepochybně zvyšovat, nelze prý vyloučit ani záplavy.

Hurikán ochromil leteckou dopravu na jihovýchodě Spojených států. Od středy bylo na Floridě, v Georgii a v Jižní Karolíně zrušeno už 4500 letů a další budou nepochybně následovat. Uzavřen byl veškerý provoz letiště ve floridském Orlandu. S postupem hurikánu na sever ustává provoz na letištích měst Charleston a Savannah, ale i v Atlantě, kde je největší letecký uzel v USA.

Spoušť, kterou po sobě živel zanechává, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů (725 miliard korun).

Matthew je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let a na Haiti, které je nejchudší karibskou zemí, způsobil nejhorší humanitární krizi od roku 2010, kdy po ničivém zemětřesení zemi postihla epidemie cholery.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!