Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Húsíové trefili další americkou nákladní loď. Bráníme Jemen, tvrdí

Jemenští povstalci Húsíové přísahají pomstu USA a Británie. (14. ledna 2023) foto: ČTK

Jemenští povstalci Húsíové oznámili, že podnikli vzdušný úder na americkou nákladní loď Genco Picardy a zasáhli ji. Vlastní ji společnost se sídlem v New Yorku. Ta se zatím ke zprávám o zasažení plavidla nijak nevyjádřila. Jedná se už o druhý útok na plavidla v oblasti přímo spojená s USA v posledních dnech.
  23:13

Plavidlo Genco Picardy, které vlastní společnost se sídlem v New Yorku, se stalo terčem útočného dronu v Adenském zálivu.

„Námořní síly nebudou váhat cílit na všechny zdroje ohrožení v Rudém a Arabském moři v rámci legitimního práva bránit Jemen a pokračovat v podpoře utlačovaného palestinského lidu,“ uvedl v prohlášení vojenský mluvčí Húsíů.

Britská vojenská služba UKMTO, která monitoruje lodní trasy na Blízkém východě, ve středu informovala o incidentu v regionu a uvedla, že asi 110 kilometrů jihovýchodně od jemenského přístavu Adenu narazil do plavidla dron.

Podle kapitána na palubě vznikl požár, který se ale podařilo uhasit, loď i posádka jsou v pořádku a pokračují v plavbě, uvedla UKMTO.

Húsíové ovládají velkou část Jemenu na severozápadě země včetně většiny pobřeží Rudého moře a od poloviny listopadu útočí raketami a drony na obchodní lodě plavící se na této klíčové námořní trase.

Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a míří jen na lodě, které mají nějakou vazbu na Izrael nebo plují do izraelských přístavů.

V pondělí povstalci v reakci na odvetné údery Spojených států a Británie z minulého týdne prohlásili, že své cíle rozšiřují o americká a britská plavidla.

Bílý dům ve středu oznámil, že Spojené státy znovu zařadí povstalce kvůli útokům na lodní dopravu v Rudém moři na seznam globálních teroristických skupin. Podle Washingtonu je tento krok významným nástrojem pro odstřižení této Íránem podporované šíitské skupiny od financování a přístupu na finanční trhy.

12. ledna 2024

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...