Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hustý kouř z požárů trápí Buenos Aires

Svět

  18:49
BUENOS AIRES - Rozsáhlé požáry pastvin, které v minulých dnech pravděpodobně založili farmáři, zahalily argentinské hlavní město Buenos Aires hustým kouřem. Dým dnes narušil provoz na místních letištích a zastaven musel být také provoz na několika hlavních dopravních tepnách. Vláda vyhlásila v dopravní síti stav nouze.

Buenos Aires zahalil hustý kouř z požárů. foto: AFP

Uzavřeny jsou hlavní silniční tahy vedoucí z Buenos Aires na sever, západ a jih. Některé silnice jsou kvůli dýmu uzavřeny úplně, na některých jen úseky. Úřady doporučily, aby obyvatelé vůbec metropoli neopouštěli směrem do vnitrozemí. V důsledku prakticky nulové viditelnosti došlo k řadě dopravních nehod, které si vyžádaly devět lidských životů.

Dnes muselo být uzavřeno i hlavní autobusové nádraží ve městě. V ulicích je chaos, protože řidiči nevidí ani světla na semaforech. Letiště zůstává otevřeno pro místní lety, ale pouze pro startující letadla. Přilétající stroje jsou odkláněny na mezinárodní letiště v Ezeize mimo metropoli. Dým pronikl nejen do domů, do garáží, ale dokonce i do sítě metra.

Buenos Aires zahalil hustý kouř z požárů. V některých městech provincie Buenos Aires bylo preventivně zrušeno vyučování ve školách. Nemocnice jsou v nejvyšší pohotovosti, stále roste počet pacientů s očními, dýchacími a jinými potížemi. V uplynulých dnech shořelo na 70.000 hektarů pastvin v deltě řeky Paraná.
Rozšíření kouře však významně pomohl vítr. "Čelíme katastrofě, která byla způsobena lidskou rukou. Vypalování pastvin je zločin," prohlásil ministr vnitra Florencio Randazzo. Podle oficiálních činitelů zakládají ohně farmáři, aby se levně zbavili křovin na pastvinách a díky "popelovému" hnojivu je zároveň i omladili.

V oblasti je stále ještě asi 300 ohnisek požárů, která se dosud nepodařilo zdolat. Plamenná stěna dosahuje šířky až 300 kilometrů. Ministryně životního prostředí Romina Picolotti prohlásila, že vůči osobám zodpovědným za vypalování pastvin bude uplatněn zákon se vší přísností.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat