2. ledna 2019 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ruská vojska porušila příměří.‘ Při ostřelování byl zabit ukrajinský voják

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mluví k vojákům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko mluví k vojákům | foto: Reuters

Kyjev Na východě Ukrajiny přišel v úterý v nepřátelské palbě o život ukrajinský voják, přestože mezi vládními vojsky a proruskými separatisty má od minulé soboty platit nové příměří. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na velení ukrajinské armády. To také tvrdí, že odvetná palba zabila dva nepřátelské vojáky a tři zranila.

Separatisté tyto údaje nepotvrdili; podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinskou armádu z ostřelování, uvedli však, že tato palba si žádné oběti, ani raněné nevyžádala.

„Během uplynulých 24 hodin ruská okupační vojska dvakrát porušila příměří. Při ostřelování byl jeden voják zabit,“ uvedlo armádní komuniké. „Podle údajů rozvědky dva okupanti byli zničeni a tři zraněni (odvetnou palbou),“ dodalo.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých. Znepřátelené strany mezitím uzavřely více než dvě desítky příměří, ani jedno se ale v plné míře nedodrželo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz