15. června 2012 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Idylka je pryč, mezi Paříží a Berlínem sílí napětí

Angela Merkelová s ministrem vnitra Hansem-Peterem Friedrichem (vlevo) a ministrem financí Philippem Roeslerem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová s ministrem vnitra Hansem-Peterem Friedrichem (vlevo) a ministrem financí Philippem Roeslerem | foto: ČTK

BERLÍN Před nadcházejícími summity nejvýznamnějších světových ekonomik G20 a zemí Evropské unie se zvyšuje napětí mezi Paříží a Berlínem. Francie a Německo nejspíš poprvé za 12 let nepředloží společný text summitu EU. S odvoláním na výroky představitelů obou zemí to dnes uvedl server francouzského deníku Le Monde.

Německá kancléřka Angela Merkelová se tvrdě ohradila proti útokům, kterým čelí hlavně ve Francii kvůli svému lpění na úsporných opatřeních.

Francii nepřímo obvinila z podkopávání důvěry mezi evropskými partnery a z "falešné" debaty. "Stavět proti sobě ekonomický růst a rozpočtovou úspornost je o ničem. A průměrnost by se neměla stát (v eurozóně) normou," prohlásila podle listu Merkelová.

Čtěte také

Pravicová politička se tak vyjádřila poté, co nový francouzský levicový prezident François Hollande ve čtvrtek vyzval partnery v eurozóně k přijetí důrazných opatření proti dluhové krizi emisí eurobondů, založením společného fondu pro splácení státních dluhů a bankovní licencí pro záchranný fond. K tomu všemu měl Berlín již dříve výhrady.

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault dnes podle Le Monde obvinil Berlín z nedostatku dialogu. Ve čtvrtek překvapivě vyzval Merkelovou, aby nesklouzávala ke zjednodušujícím formulacím. "Je třeba se k tomu postavit s vážností a odvahou," řekl nový socialistický premiér na adresu Berlína. Ve středu přijal v Paříži spolu s Hollandem vedoucí představitele německých sociálních demokratů, hlavní opoziční síly proti Merkelové.

Socialista Hollande minulý měsíc nastoupil do Elysejského paláce s cílem přesměrovat eurozónu k vládní podpoře růstu a odklonit ji od německého důrazu na vládní úspory a tržní reformy. Merkelová a Hollande hledají pro své odlišné přístupy podporu u ostatních členů EU. Lze očekávat ostrý střet obou táborů na summitu EU 28. a 29. června.

Evropská dluhová krize a způsoby jejího řešení budou také patřit k hlavním tématům vrcholné schůzky zemí G20, která se uskuteční v přímořském letovisku Los Cabos 18. a 19. června, tedy bezprostředně po nedělních volbách v Řecku, které by měly rozhodnout o setrvání země v eurozóně.

ČTK, Lidovky.cz