Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indická raketa se satelitem explodovala 47 sekund po startu

Svět

  15:55
DILLÍ - Indii se dnes nezdařil start rakety, která měla na oběžnou dráhu vynést komunikační družici GSAT-5P. Podle indické kosmické agentury ISRO ztratilo řídicí středisko nad raketou kontrolu 47 sekund po startu, napsala agentura DPA.

Indická raketa s komunikační družicí krátce po startu explodovala foto: Reuters

Start se uskutečnil ze základny Šríharikóta ležící 100 kilometru od jihoindického Madrásu.

V letošním roce jde o druhý neúspěšný start indické nosné rakety. K prvnímu došlo v polovině dubna, kdy se raketa po startu zřítila do Bengálského zálivu. Zbytky rakety zničené při dnešní havárii podle agentury AFP zasáhly oblast jižního Afghánistánu.

Družice měla rozšířit pokrytí indického území televizním signálem a nahradit jiný komunikační satelit, který na oběžné dráze kolem Země pracuje již přes deset let.

Indický kosmický program je velmi ambiciózní. Vedle lunárních projektů se intenzivně připravuje na start svého prvního kosmonauta.

Do roku 2013 chce Indie do vesmíru vyslat bezpilotní plavidlo, které pak v následujících letech vynese na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku.

Indická raketa s komunikační družicí krátce po startu explodovala

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat