9. října 2015 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indická služka chtěla utéct ze saúdskoarabské domácnosti. Usekli jí paži

Uklízečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uklízečka. | foto: Shutterstock

DILLÍ Indie se v pátek obrátila na saúdskoarabské úřady s protestem kvůli údajnému „brutálnímu“ útoku na 58letou Indku v Rijádu. Té prý její saúdskoarabská zaměstnavatelka usekla pravou ruku, když se minulý týden pokusila utéci z jejího domu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Indka pracovala v saúdskoarabské metropoli jako pomocnice v domácnosti. Její příbuzní uvedli, že ji rodina, u které byla zaměstnaná, týrala. To byl také údajně důvod, proč se pokusila uprchnout.

„Je to nepřijatelné. Stěžovali jsme si u saúdskoarabských úřadů. Naše velvyslanectví je v kontaktu s obětí,“ napsala na Twitteru indická ministryně zahraničí Sušma Svaradžová. „Jsme nesmírně znepokojeni brutálním způsobem, jakým bylo s indickou ženou zacházeno v Saúdské Arábii,“ dodala Svaradžová.

Běžné týrání pomocnic

Indka začala pracovat v saúdskoarabské rodině v červenci. „Od začátku nebyly věci v pořádku. Moje matka s námi nesměla telefonovat, nedostávala náležitě jídlo a byla nucena pracovat mnoho hodin denně,“ prohlásil její syn.

„Když se pokusila před týráním a mučením uprchnout, její zaměstnavatelka jí usekla pravou paži,“ dodala sestra postižené. Podle ní byla oběť hospitalizována v Rijádu „ve vážném stavu“. Saúdskoarabské úřady na protest indické vlády zatím nereagovaly, napsal server BBC News.

Tiskové agentury připomínají, že ze Saúdské Arábie přicházejí stížnosti na týrání pomocnic v domácnosti opakovaně. V minulosti se to týkalo například žen z Etiopie, Srí Lanky či Indonésie.

ČTK