Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Indie vyslala torpédoborce do Arabského moře, mají chránit lodě a odstrašit

Obchodní loď Galaxy Leader, které se minulý měsíc zmocnili Íránem podporovaní Húsíové, se proměnila v turistickou atrakci pro Jemence. (5. prosince 2023) foto: Profimedia.cz

Indické námořnictvo oznámilo, že po sérii útoků na obchodní lodě nasadilo v Arabském moři tři torpédoborce a průzkumné letadlo, aby zde působily jako odstrašení. Minulý týden zasáhl tanker s chemikáliemi u pobřeží Indie pravděpodobně bezpilotní letoun a způsobil na palubě požár.
  11:32

Indické námořnictvo uvedlo, že vyšetřuje incident spojený s tímto plavidlem, které nyní kotví v Bombaji. Írán popřel tvrzení Spojených států, že stojí za tímto útokem.

„Vzhledem k nedávným útokům v Arabském moři indické námořnictvo rozmístilo v různých oblastech torpédoborce s řízenými střelami,“ uvedlo indické námořnictvo s tím, že cílem operace je „udržet odstrašující přítomnost“. Spolu s trojicí válečných lodí bude v oblasti operovat také námořní hlídkový letoun P-8I.

Zpráva přichází po sérii útoků na obchodní i vojenské lodě v Rudém moři, k nimž se přihlásili jemenští šíitští povstalci podporovaní Íránem známí jako Húsíové. Útoky jsou podle nich projevem podpory Palestincům v Pásmu Gazy, kde se Izrael snaží vymýtit radikální hnutí Hamás po jeho útoku na Izrael ze 7. října.

Útoky přiměly loďařské společnosti pozastavit tranzit přes Rudé moře a volit náhradní plavební trasy kolem Afriky. USA usilují o vytvoření široké námořní koalice, která by lodě plující Rudým mořem chránila.

Autor: