Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kanada za smrt sikhského předáka obvinila indickou vládu. Absurdní, brání se

Svět

  9:30
Kanadské tajné služby mají důvěryhodné informace, že za červnovou násilnou smrtí předáka sikhské komunity v zemi může být indická vláda. Podle médií to v pondělí řekl kanadský premiér Justin Trudeau v mimořádném vystoupení před poslanci. Kanada podle ministryně zahraničí vyhostila předního indického diplomata. Indie tvrzení Kanady označila za absurdní a zaujaté.

Kanadský občan Hardeep Singh Nijjar byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie. Podle kanadské stanice CBC byl zastáncem samostatného státu Sikhů v Indii, jejíž úřady ho označovaly za teroristu.

„Jakákoli účast zahraniční vlády na zabití kanadského občana na kanadské půdě je nepřípustné porušení naší svrchovanosti,“ prohlásil Trudeau. Kanada podle něho sdělila své vážné obavy „vrcholným činitelům rozvědek a bezpečnostních složek“.

Premiér dodal, že on sám své znepokojení nad možností zásahu indických tajných služeb na kanadské půdě dal osobně najevo premiéru Naréndrovi Módímu při nedávném summitu skupiny hospodářsky vyspělých zemí G20.

Kanada v reakci na zjištění vyhostila předního indického diplomata, který byl podle ministryně zahraničí Melanie Jolyové šéfem indické zpravodajské služby v zemi.

V Kanadě žije nejpočetnější sikhská menšina mimo indický Pandžáb. Jejich občasné protesty požadující vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu vnímá Indie velmi nelibě.

Odpověď z Indie

Indie tvrzení Kanady, že stojí za červnovou vraždou předáka sikhské komunity, označila za absurdní a zaujaté. Na vypovězení indického diplomata z Kanady zareagovalo Dillí recipročním krokem a zároveň vyzvalo Ottawu, aby podnikla rázné právní kroky vůči protiindickým silám působícím z jejího území.

„Nařčení z údajného zapojení Indie do jakéhokoli násilného skutku v Kanadě jsou absurdní a zaujatá,“ uvedlo v úterý indické ministerstvo zahraničí s tím, že podobná obvinění, která sdělil Trudeau indickému premiéru Naréndrovi Módímu, byla „zcela odmítnuta“.

Doilomatická roztržka zřejmě zasadí další ránu vzájemným vztahům obou zemí. Dillí vnímá velmi nelibě aktivitu sikhských separatistů v Kanadě a nyní hrozí poškození obchodních vazeb mezi oběma zeměmi, když byla zmrazena jednání o navrhované obchodní dohodě, píše Reuters

Autoři: ,