Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Prostě se sbalili a šli.‘ Indie jen na USA vsázet nehodlá, ve vztahu k Ukrajině zatím lavíruje

Hinduistická krajně pravicová skupina Hindu Sena pořádá demonstraci na podporu ruského vpádu na Ukrajinu. (6. března 2022) foto: Profimedia.cz

Nové Dillí v postoji k válce na Ukrajině lavíruje. Musí chránit hlavně své vlastní zájmy – a ty leží mezi dvěma nepřátelskými velmocemi: Čínou a Pákistánem. Proti jejich vlivu potřebuje podporu jak Ruska, tak USA.
  5:00

Neodsoudila invazi na Ukrajinu, nezavedla sankce proti Rusku, naopak dál nakupuje ruskou ropu i zbraně. Opakovaně ale vyzývá k okamžitému zastavení bojů a k mírovým jednáním. Ve snaze udržet dobré vztahy jak s Moskvou, tak s Washingtonem balancuje Indie na hraně. V sázce je hodně – čím déle válka na Ukrajině trvá, v tím větší ohrožení se ocitá i jihoasijská země.

Vklíněna mezi dvě nepřátelské jaderné velmoci, Pákistán a Čínu, potřebuje Indie především vyvažovat své vlastní bezpečností zájmy. S oběma zeměmi vede teritoriální spory na historickém území Kašmíru v Himálaji. Na sporné hranici v oblasti Ladákhu trvá napětí mezi indickými a čínskými jednotkami i dva roky poté, co tam při střetech v roce 2020 poprvé po 53 letech umírali vojáci.

Česko denně posílá Rusku tři čtvrtě miliardy. Jak se zbavit závislosti na Putinově režimu?

Historií prověřené spojenectví

Indie se proto potřebuje především ve vztahu k Číně mít o koho opřít. Kdyby z jakéhokoli důvodu ztratila podporu USA, Rusko by bylo její jedinou nadějí. Momentálně je tak pro zemi nejdůležitější, aby se konflikt na Ukrajině co nejdříve vyřešil mírovou cestou.

Pokud by se Čína postavila na stranu Ruska, to jí bude zavázané a Indie přijde o svou protičínskou páku, vysvětluje indická novinářka Palki Šarmová. Pokud Peking nechá Moskvu na holičkách, ta ekonomicky vykrvácí a výsledek bude týž. A pouze na USA se Indie spoléhat nechce. „Amerika opouští své spojence v regionu jednoho po druhém. Loni odešli z Afghánistánu – bez porady s Indií, bez ohledu na dopady na bezpečnostní situaci v regionu. Prostě se sbalili a šli,“ konstatovala Šarmová ve svém komentáři na televizní stanici WION.

Indie v posledních týdnech čelí stále častějším výzvám, aby si vybrala, na kterou stranu se postaví. K jasnému odsouzení invaze vybídl premiéra Nárendru Módího během víkendového setkání jeho japonský protějšek Fumio Kišida. Japonsko je vedle USA a Austrálie spojencem Indie v obranné alianci Quad, někdy přezdívané „asijské NATO“, jejímž hlavním cílem je právě vyvažování narůstajícího vlivu Číny v regionu. Indie je jediným členem skupiny, který se nepřipojil k protiruským sankcím.

Podle expertů ale není pravděpodobné, že by vláda v Novém Dillí svůj postoj změnila. „Jednoduše si to v tuto chvíli nemůže kvůli svým obranným a geopolitickým zájmům dovolit,“ uvedl pro média krátce po začátku ruské invaze Michael Kugelman z amerického Wilson Center.

Indie má s Ruskem pevné vztahy už od dob Sovětského svazu. Na dodávkách z Ruska závisí 60 procent indické obrany. Zatímco Spojené státy jsou pro ni partnerem relativně novým, spojenectví s Ruskem je historicky prověřené. I v OSN Moskva často hlasovala v souladu s indickými zájmy, když USA stály proti – například právě v dlouholetém sporu o Kašmír.

Pro Rusy palivo i márnice. Lukašenka zahnali do kouta, za podporu Kremlu musí platit, tvrdí experti

„Pro Indy byl rozpad východního bloku překvapením. Dlouho nevěděli, jak se k tomu postavit. Staré uspořádání světa pro ně bylo čitelné. Ve vztazích s USA se od 90. let hledají,“ vysvětlil LN Zdeněk Štipl, indolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. S Nárendrou Módím, jenž se stal premiérem v roce 2014, se vztahy s Washingtonem výrazně zlepšily a dnes má Indie nejvíce prozápadní vládu za poslední dekády.

Přátelské styky udržuje i s Kyjevem, byť to pro ni není zásadní partner. Na Ukrajině dlouhodobě žije kolem 20 tisíc indických občanů, převážně studentů. A právě jejich evakuace byla pro zemi v prvních dnech války prioritou číslo jedna. „Během evakuace většinu práce odvedla Ukrajina, zatímco Rusko bylo zaneprázdněno šířením fake news,“ poukázala Šarmová na dříve vyvrácené tvrzení Moskvy, že Ukrajinci drží Indy jako rukojmí.

Levná ropa z Ruska

Poté, co USA zakázaly dovoz ruské ropy – a z EU se začaly ozývat hlasy pro omezení –, Rusko ji nabídlo Indii za zvýhodněnou cenu a s platbou v rupiích. Indie nabídku přijala a v první fázi objednala asi pět milionů barelů. Výši slevy Moskva nezveřejnila, spekuluje se o 30 dolarech za barel.

Ruská ropa dosud mezinárodním sankcím nepodléhá, její dovoz do Indie by tedy neměl být pro Západ problematický. „Přemýšlejte, na které straně chcete stát, až se budou psát historické knihy,“ vzkázal nicméně Bílý dům ústy své mluvčí Jen Psakiové. Indičtí politici však poukazují na jistou míru pokrytectví, když evropské země dál palivo z Ruska nakupují.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!