Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie viní ředitelku školy z vraždy, pesticid prý dětem dala úmyslně

Svět

  11:11
PATNA - Indická policie obvinila ředitelku školy a jejího manžela kvůli smrti 23 dětí, které se otrávily pesticidem v jídle podávaném zdarma ve školní jídelně. Proti oběma bylo vzneseno nejméně pět obvinění včetně vraždy a pokusu o vraždu, informovala v úterý agentura AFP.
Indické děti při obědě (ilustrační foto)

Indické děti při obědě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Děti ve věku od čtyř do dvanácti let onemocněly 16. července krátce poté, co snědly oběd z čočky, brambor a rýže v základní škole v chudé vesnici východoindického státu Bihár.

Policie v pondělí potvrdila, že ředitelka Mína Déviová a její manžel Ardžun Rái, byli oficiálně obviněni mimo jiné i z vraždy a pokusu o vraždu. Zatímco po otravě zprávy uváděly, že se pesticid do jídla nebo oleje použitého na vaření dostal nešťastnou náhodou, nyní policie tvrdí, že pár děti otrávil úmyslně. Pesticid si koupili dva dny před tragédií a smrtící chemikálii měli uloženou ve stejné místnosti jako potřeby na vaření. Motiv jejich činu není znám.

VÍCE O PŘÍPADU ZDE:

Policie předala obvinění soudu a vyzvala ho, aby případ projednal ve zrychleném řízení.

Řada indických států se podílí na projektu boje proti podvýživě poskytováním obědů zdarma pro děti z chudých rodin. Podvýživou podle indické vlády trpí téměř polovina dětí v Indii. Programu využívá 120 milionů školáků a jedná se o jeden z největších výživových projektů na světě. Zahájen byl v jižní Indii, kde byl vnímán rovněž jako pobídka, aby rodiče posílali své potomky do školy. Vlády jednotlivých států samy rozhodují o jídelníčku s ohledem na místní tradice a dostupnost příslušných potravin.

Ačkoli se již v minulosti objevily občasné stížnosti na kvalitu podávaného jídla či na špatné hygienické podmínky, tragédie v Biháru zatím nemá v rámci programu poskytování alespoň jednoho teplého jídla chudým indickým dětem obdoby.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
BI SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat