Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyklon v Indii ničil domy a pustošil krajinu. Z domovů vyhnal milion lidí

Svět

  9:53aktualizováno  14:44
DILLÍ - Kvůli cyklonu Phailin, který zasáhl Indii, úřady evakuovaly přes milion lidí. Šlo o největší evakuaci obyvatelstva v této zemi spojenou s nějakým klimatickým jevem. Indické záchranné týmy začaly s humanitární operací. Úředníci posuzují škody a zajišťují potraviny pro stovky tisíc lidí, které strávily noc v útulcích.

Indická žena odnáší strom z hlavní silnice v Berhampuru foto: ČTK

Informaci přinesla televize BBC. Poryvy větru a vzedmuté mořské vlny při příchodu cyklonu způsobily v rozsáhlé pobřežní oblasti velké škody na komunikačních sítích a na vedení elektrické energie. Řada domů přišla o střechy.

V Bhuvanéšvaru, metropoli Urísy, se podle agentury AP válejí po ulicích strhané billboardy a semafory. Leckde chodníky pokrývají hromady skla z oken rozbitých věcmi unášenými větrem. Nicméně město přece jen zůstalo větších škod ušetřeno. Škody napáchané Phailinem jen na úrodě se podle agentury AP už odhadují na stovky milionů dolarů (miliardy korun).

Indická armáda podle BBC uvedla, že 1200 vojáků poslala do Orissa a 500 do Ándhrapradéše. "Oba týmy mají lékařské vybavení pro první pomoc a těžké řezací zařízení. V případě cyklónů je pravděpodobnost zřícených budov," řekl BBC generální ředitel armády Krishna Chaudhary.

Zásoby jídla a úkryty pro lidi bez domova jsou připraveny

"Právě jsme začali posuzovat škody a pobřežním oblastem se daří hůře," řekl televizi BBC vedoucí posádka Upendra Malik.  Představitelé obou nejvíce zasažených států - Ándhrapradéše a Urísy - v rámci evakuační akce připravily velké nouzové zásoby jídla a vytvořily potřebné úkryty pro lidi, kteří museli opustit domovy. K nasazení do záchranných akcí je ve stavu pohotovosti část jednotek indické armády, které mají k dispozici nákladní auta, letouny a vrtulníky.

Cyklon zavinil potopu nákladní lodi

V sobotu se v Bengálském zálivu vinou cyklonu potopila nákladní loď MV Bingo přepravující železnou rudu. Osmnáctičlenné posádce, složené ze 17 Číňanů a jednoho Indonésana, se podařilo dostat do záchranného člunu. Pobřežní stráž s nimi udržovala radiové spojení do čtyř hodin ráno, nyní jsou nezvěstní.

Nicméně 18 hodin po příchodu bouře na indické pobřeží je zatím hlášena jen desítka mrtvých. Většinu nynějších úmrtí mají podle agentur na svědomí padající větve urvané ze stromů prudkým vichrem.  Počet obětí se patrně ještě zvýší - i vzhledem k tomu, že řada míst je zatím nepřístupná, avšak již nyní je zřejmé, že včasná obří evakuace zachránila mnoho lidských životů.

"Předchozí velká evakuace proběhla v roce 1990 ve svazovém státu Ándhrapradéš, ale tato byla mnohem větší," řekl mluvčí úřadu pro přírodní katastrofy Tripti Parule. Úřady však uvedly, že byly tentokrát připraveny lépe.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa záchranných operací jednoho z nejvíce postižených svazových států Úrísa Kumára Mohapatry muselo před příchodem cyklonu odejít na bezpečnější místa obyvatelstvo téměř celé ohrožené oblasti 150kilometrového pobřežního pásu. "Celkem jsme evakuovali 861 000 lidí. To byla pravděpodobně největší evakuace v dějinách Indie," řekl.

V sousedním státu Ándhrapradéš muselo podle AFP své příbytky opustit kolem 100 000 lidí. Celkově se tak evakuovalo přes milion obyvatel. Phailin je hodnocena jako největší bouře, jaká Indii zasáhla v posledních 14 letech.

"Mnoho lidí se odmítl pohnout. Museli být přesvědčeni a občas je musela policie násilím přesunout na bezpečné místo," řekl ministr vnitra Sushilkumar Shinde televizi BBC. 

Přes noc se přírodní živel nad pevninou sice poněkud zmírnil, nicméně úřady dál varují před nebezpečím. Zejména upozorňují na možné záplavy v důsledku trvajících dešťů. Až 25 cm deště se předpokládá pro Orissa a severního pobřeží Andhra Pradesh v neděli a v pondělí, řekli meteorologové.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat