20. srpna 2010 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonésie zavedla vagóny jen pro ženy, chce skoncovat s obtěžováním

Indonéské železnice začaly nabízet vagóny jen pro ženy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indonéské železnice začaly nabízet vagóny jen pro ženy | foto: Reuters

JAKARTA Železniční vagóny jen pro ženy začaly tento týden jezdit v indonéském hlavním městě Jakartě. Nejlidnatější muslimská země světa se tímto krokem snaží zajistit, aby ženy nebyly obtěžovány v nabitých spojích, napsala dnes agentura Reuters.

Cestovat v ženských vagónech ovšem není povinné; pasažérky si mohou samy vybrat, jestli místo do normálních vagónů nastoupí do těch výhradně ženských. Ty železnice připojuje na začátek a konec každé soupravy a jsou vybaveny oranžovými nebo růžovými sedačkami.

Indonéské železnice začaly nabízet vagóny jen pro ženy

Jakarta se tak zapojila do rostoucího počtu měst, které nabízejí dopravní služby jen pro ženy. Poprvé se vyhrazené železniční vagóny objevily v Japonsku v roce 2000 coby způsob, jak zastavit sexuální obtěžování. Nyní jezdí ve dvou největších japonských městech - Ósace a Tokiu - a obdobná služba se rozšířila do Indie, Malajsie, na Tchaj-wan či do Brazílie.

Indonéské železnice začaly nabízet vagóny

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz