Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boeing 737 letící z Jakarty se 60 lidmi na palubě zmizel z radarů, rybáři našli kusy kovu a zbytek džínů

Svět

  12:05aktualizováno  15:52
JAKARTA - Indonéské aerolinky Sriwijaya Air v sobotu odpoledne místního času ztratily kontakt se svým letadlem Boeing 737-500 letícím z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo. Na palubě bylo podle místních médií přes 60 lidí. Do oblasti předpokládaného pádu letounu mezi ostrovy Laki a Lancang u pobřeží ostrova Jáva vyslaly úřady záchranná plavidla.

Při zřícení malého letadla zahynuli u Petrohradu nejméně tři lidé

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček na Twitteru napsal, že na palubě stroje nebyl žádný občan České republiky a patrně ani jiného unijního státu.

Boeing zmizel z obrazovek radarů ve 14:40 místního času (08:40 SEČ). Na palubě bylo podle indonéského ministra dopravy 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

„V tomto okamžiku věc vyšetřujeme a koordinujeme s pátrací a záchrannou agenturou Basarnas a orgánem pro bezpečnost dopravy KNKT. Další informace zveřejníme, jakmile budeme vědět více,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Adita Irawatiová. Později sdělilo indonéské námořnictvo, že lodím byly předány přesné souřadnice místa, kde by se měly nacházet trosky letadla.

Podle twitterového účtu specializovaného webu Flightradar24, který sleduje letecké spoje, zhruba čtyři minuty po odletu z Jakarty ztratil let SJ182 během jedné minuty více než 3000 metrů výšky. Podle registračních údajů je stroj 27 let starý.

Let měl trvat zhruba 90 minut a boeing se měl většinou pohybovat nad Jávským mořem. Sriwijaya Air je nízkonákladová společnost, která létá do desítek domácích a zahraničních destinací.

Podle místních médií objevili rybáři v sobotu odpoledne u souostroví Tisíc ostrovů severně od metropole Jakarty kusy kovu, které by mohly být částmi letadla. „Našli jsme na vodě nějaké kabely, kus džínů a kousky kovu,“ řekl webu CNNIndonesia.com bezpečnostní úředník Zulkifli.

Indonéské televizní kanály ukazují záběry z letišť v Jakartě a Pontianaku, kde pláčou a modlí se příbuzní a přátelé lidí, kteří letadlem cestovali.

Havárii vojenského letadla na Ukrajině přežil pouze jeden student. Za 26 obětí země drží smutek

„Upřímnou soustrast všem rodinám, které ztratily své blízké při havárii letadla #SJY182 nedaleko Jakarty. Podle naší ambasády v #Indonesia nebyli na palubě žádní občané ČR a zřejmě ani zemí EU,“ napsal na Twitteru šéf české diplomacie Petříček.

Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostateční bezpečnostní normy.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!