Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irácká armáda: Islámský stát je hrozbou pro celý svět

Svět

  14:03
BAGDÁD - Islamističtí radikálové vyhlášením chalífátu vyslali vzkaz, že jsou hrozbou pro celý svět. V reakci na vytvoření chalífátu s názvem Islámský stát to v pondělí uvedl irácký armádní mluvčí Kásim Atta. Iráčtí vojáci mezitím pokračovali v ofenzivě u města Tikrít, které chtějí od povstalců dobýt zpátky. Tvrdé boje se odehrávají i na hranicích mezi Sýrií a Irákem.

Ozbrojený radikál s černou vlajkou Islámského státu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Islámský stát je hrozbou pro celý svět, říká mluvčí irácké armády

"Toto prohlášení je vzkazem Islámského státu nejen Iráku nebo Sýrii, ale celému regionu a světu. Jde o vzkaz, že se Islámský stát stává hrozbou pro všechny země," uvedl Kásim Atta. "Doufám, že si to všechny státy uvědomí a změní své postoje," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) v uplynulých týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a už déle kontroluje i některé oblasti v Sýrii. V neděli její mluvčí oznámil vytvoření chalífátu s tím, že do jeho čela se postavil dosavadní vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí. Ten se prý stává chalífou a organizace rovněž zkracuje svůj název na pouhý Islámský stát.

CHALÍFÁT

Chalífát, což znamená vládu chalífy, hlavy muslimské obce, vznikl po smrti proroka Mohameda v roce 632. Původně to byla náboženská instituce, ale i státní útvar, který zahrnoval veškerá území ovládaná muslimy a ve kterém se striktně uplatňovalo islámské právo šaría. Pátý a posledních chalífát, osmanský, zrušil v březnu 1924 turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk.

Jen několik hodin po vyhlášení chalífátu se rozpoutaly tvrdé boje na hranici mezi Irákem a Sýrií, uvedla agentura AP s odvoláním na syrské opoziční aktivisty. Podle exilové organizace SOHR proti sobě u města Bukamal bojuje několik znepřátelených frakcí povstalců a skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida, zejména fronty An-Nusra. Povstalci v Sýrii nejprve bojovali jen proti režimu prezidenta Bašára Asada, později ale kvůli neshodám začaly jednotlivé odnože obracet zbraně i proti sobě.

Skupina, která nyní nese název Islámský stát, kontroluje velkou část severovýchodní Sýrie. Díky svému tažení v Iráku ovládla i mnohé hraniční přechody mezi oběma zeměmi. Určitá část hranice mezi Irákem a Sýrii tak byla pomyslně úplně zrušena.

Autoři: ,