4. ledna 2017 14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké jednotky obsadily další čtvrti východního Mosulu. Drží čtvrtinu města

Irácká armáda bojuje v Mosulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácká armáda bojuje v Mosulu. | foto: Reuters

BAGDÁD Irácké jednotky postoupily při osvobozování Mosulu od radikálů z Islámského státu (IS) a obsadily další dvě čtvrtě na východě města. S odvoláním na iráckou armádu to ve středu oznámila agentura Reuters. Před boji prchají tisíce civilistů.

Elitní jednotka ministerstva vnitra vstoupila do čtvrti Mísák, protiteroristická jednotka obsadila průmyslovou zónu Mosulu.

Bojovníci IS podle armády využívají svou znalost terénu, umísťují nálože do úzkých uliček a odstřelovače na budovy, v nichž bydlí civilisté. Sami se přemisťují tunely vyhloubenými pod jednotlivými domy.

„Máme velký strach. DAIŠ (zkratka pro bývalý název IS) do blízkosti našeho domu umístil protiletecké zbraně a střílel odtud na vrtulníky. Viděli jsme na ulici několik členů DAIŠ s lehkými a středně těžkými zbraněmi. Letadla je zasáhla,“ sdělil jeden občan čtvrti Mísák.

Odešlo méně lidí, než se čekalo

Většina prchajících civilistů je hlavně z východních částí Mosulu. Stále více lidí se ale snaží dostat i ze západních čtvrtí, které má zatím IS plně pod kontrolou. Podle Reuters se snaží šplhat přes mosty přes Tigris poškozené bombardováním koalice, jež podporuje iráckou armádu. Zničení mostů má radikálům bránit v přemístění se na západ. Další civilisté řeku přeplouvají na lodích.

Podle OSN zatím z Mosulu odešlo přes 125 tisíc civilistů, což je méně než se původně očekávalo. Ve městě před obsazením džihádisty žilo na 1,5 milionu lidí. Po 12 týdnech složitých bojů je nyní v rukou iráckých bezpečnostních sil asi čtvrtina Mosulu.

Irácké jednotky postupují do Mosulu po východním břehu řeky Tigris.
Lidé prchající z Mosulu.

Protiteroristické jednotky do města postupují od východu, další armádní složky pak ze severu a z jihu, ale jejich postup byl zastaven prudkou protiofenzívou IS. Irácká armáda operaci na několik dní pozastavila a nyní ji obnovila znovu na třech frontách.

Ztrátou Mosulu IS přijde o svou hlavní baštu v Iráku. V sousední Sýrii má stále pod kontrolou část území i svůj hlavní stan, město Rakka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz