Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Iráčtí chlapci si hrají na válku

Svět

  8:22
BAGDÁD/PRAHA - Podle nové studie reagují děti na boje různě. Některé se chovají násilně k ostatním, jiné se uzavřou do sebe.

Irák. foto: DAVE CLARKAFP

Na kontrolním stanovišti v západním Bagdádu zastavuje auto. Na bahnité cestě se objevuje hlídka vyzbrojená kalašnikovy a ptá se řidiče: „Sunnita nebo šíita? Mahdího nebo Zarkávího armáda?“ „Mahdího,“ odpovídá řidič. „Špatná odpověď,“ odpovídá ozbrojenec téměř radostně. K autu přiběhnou další čtyři muži, vytáhnou řidiče ven a drží mu nůž u krku. Ve vteřině mu podříznou hrdlo. „Teď jsi mrtvý,“ říká jeden z nich.

Náhlé ticho přerušuje až ženský hlas: „Pojďte dovnitř, chlapci! Večeře je hotová.“ Chlapec řidič se sbírá ze země a spolu s ostatními odnášejí plastové autíčko i napodobeniny nožů a zbraní do domu. Jejich vražedná hra bude muset pokračovat až ráno. Jak napsal ve svém včerejším vydání britský deník Guardian, podobná dětská zábava není v Iráku ničím neobvyklým.

Abdal Muhammad i jeho pět mladších bratrů ve věku od šesti do dvanácti let by měli být ve škole. Jejich matka Saída je ale poslední dobou nechává raději doma. Před třemi týdny zaútočil neznámý ozbrojenec na auto jejich učitele a podřízl mu hrdlo. Podobně jako v jejich hře. „Když se ten den vrátili domů, byli jak vyměnění,“ prohlásila v rozhovoru pro britský deník Saída.

„Dva nejmladší se počurávají a mají noční můry, zatímco Abdal Muhammad začal ostatní tyranizovat a nutit je, ať s ním hrají jeho bojové hry. Nechovají se teď vůbec normálně. A nejvíc se děsím toho, až jeden den přijdou s opravdovou zbraní,“ dodala.

Irácké děti reagují na neustále boje v jejich okolí různě – některé se více uzavřou do sebe a téměř nemluví, jiné se naopak začnou chovat násilně ke svým vrstevníkům, ale i k rodičům. Přesné statistiky, kolik dětí dosud v Iráku zemřelo, neexistují.

Podle odborníků se však nesmí zapomínat také na psychické následky, které válka má a které se u dětí projevují obzvlášť silně. Asociace iráckých psychologů ve své zprávě z minulého týdne mimo jiné píše, že násilí v zemi zasáhlo miliony dětí.

Odborníci se proto o osud těchto budoucích generací bojí a již vyzvali mezinárodní společenství, aby se snažilo pomoci dětem i po psychické stránce. „Děti v Iráku trpí zejména kvůli nedostatku bezpečí, mají neustálý strach z únosu či exploze,“ uvedl pro agenturu IRIN irácký psycholog Marván Abdalláh.

V neustálém strachu však žijí i dospělí. Jak prokázala studie, kterou provedli iráčtí psychologové, 92 procent respondentů se bojí, že budou zabiti při explozi. Více než 60 procent dotázaných navíc uvedlo, že mají často záchvaty paniky, a proto vycházejí ze svých domů jen minimálně.

„Rodiče neposílají své děti do školy a někdy ani ven před dům. Někteří si myslí, že toto je normální reakce na násilí, ale je v tom něco více. Významně se změnila jejich mysl a jsou jak roboti, kteří jen reagují na výbuchy, bomby a násilí,“ prohlásil jiný z psychologů Alí Sahádí.

Pomoc v podobě nové ofenzivy
Zmírnění násilí, které se zejména v Bagdádu v posledních dnech vystupňovalo, a alespoň relativní zklidnění situace by měla přinést nová ofenziva iráckých a amerických vojáků. Rozsáhlá bezpečnostní operace v irácké metropoli by měla začít v nejbližších dnech a podílet se na ní bude přes 90 tisíc vojáků.

K urychlenému zahájení akce včera vyzval velitele i irácký premiér Núrí Málikí. „Vyzývám vás, abyste rychle ukončili přípravy, abychom nepůsobili lidem zklamání,“ citovala ho agentura Reuters. „Buď všichni zvítězíme, nebo všichni prohrajeme. Celý svět nás sleduje a očekává, že vyhrajeme.“