Podle zdroje z Pentagonu už byla chyba napravena. "Opravdu se tam vyskytla zranitelnost. Nezpůsobila ale újmu vojákům ani
misím. Máme nicméně problém, dokážeme ho ale vyřešit a také to děláme," řekl deníku vysoce postavený úředník z amerického ministerstva obrany.
Agentura Reuters odpoledne citovala zdroj z Pentagonu, podle kterého armáda už chybu opravila. "Je to stará věc, která už se řešila a byla napravena," řekl agentuře zdroj.
Ruský program SkyGrabber, který povstalci použili k přístupu k "očím" technologicky vyspělého letounu americké armády, lze koupit za 26 dolarů.
Slouží k zachycování informací ze satelitních přenosů. Jeho autory využití programu povstalci překvapilo; podle nich jej vytvořili proto, aby uživatelé zachycovali hudbu či filmy, a ne vojenské informace.
Povstalci letoun neovládali
Podle americké vlády neexistují důkazy o tom, že by povstalci mohli bezpilotní letoun i ovládat. "Zachycené přenosy ale i tak mohly poskytnout nepřátelům na bitevním poli výhodu, protože některé mise mohly přijít o moment překvapení. Povstalci mohli také snáze určit, které silnice a budovy jsou pod americkým dohledem," uvedl deník.
Američané přitom v bojových operacích v Afghánistánu, ale i Pákistánu na bezpilotní letadla Predator stále více spoléhají. Využívají je například v případech, kdy by bylo příliš riskantní vyslat do oblasti živé vojáky. V poslední době díky jejich útokům zabili řadu velitelů tamního povstaleckého hnutí Taliban. Zároveň se ale vyskytly i případy, kdy při zásazích bezpilotních letadel zahynulo mnoho civilistů.
Americká armáda se o únicích videopřenosů z Predatorů v Iráku dozvěděla na konci loňského roku. Zadržela tehdy šíitského povstalce, v jehož přenosném počítači byly soubory se záběry z těchto letounů. Letos v červenci pak podobné záběry odhalila i v laptopech dalších zadržených nepřátelských bojovníků, jež financuje a cvičí Írán. Podle armády se iráčtí povstalci o tyto informace dělí s dalšími extremistickými skupinami, a jsou tak nyní "součástí jejich výbavy".
Pentagon o chybě v komunikačním systému dlouho věděl
Americká armáda proto rozhodla, že bude šifrovat všechny videopřenosy z bezpilotních letadel jak v Iráku, tak v Afghánistánu a Pákistánu. Podle listu ale armádní činitelé uvedli, že není jasné, zda se už problém podařilo zcela vyřešit. Pentagon prý o chybě v zabezpečení komunikace letadla věděl už od amerického bojového angažmá v Bosně v 90. letech, předpokládal ale, že ji nepřátelé nebudou umět využít.
Odstranění chyby podle armády není snadné. Nespočívá totiž v tom, že by se na letadla namontovalo nějaké nové zařízení. Místo toho je nutné zcela modernizovat celou více než deset let starou komunikační síť. Někteří vojáci se také obávají, že zašifrování přenosů ztíží rychlé sdílení důležitých informací.
Bezpilotní letouny přitom hrají důležitou roli v intenzivnějším americkém bojovém úsilí v Afghánistánu, o němž nedávno rozhodl prezident Barack Obama. Americká armáda na ně také kvůli jejich efektivitě spoléhá i do budoucna. V současnosti si pořizuje stovky nástupců Predatorů - bezpilotní letadla Reaper, která jsou přesnější a rychlejší. I tyto letouny ale podle zdrojů z armády mají stejně špatně zabezpečenou komunikaci jako jejich předchůdce.