25. září 2017 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší hromadná poprava v letošním roce. Irák oběsil 42 islamistických extremistů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

BAGDÁD V Iráku byla v neděli vykonána největší letošní hromadná poprava islamistických extremistů. Usmrceno bylo 42 sunnitských radikálů, které soud shledal vinnými z teroristických činů, včetně vražd příslušníků iráckých bezpečnostních složek a páchání bombových útoků.

S odkazem na sdělení iráckého ministerstva spravedlnosti o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

Poprava byla vykonána poté, co si útoky příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS) v oblasti obývané šíity u města Násiríja v jižním Iráku vyžádaly životy více než 60 lidí. V důsledků těchto útoků žádali iráčtí šíitové, aby byl Bagdád v potírání terorismu důslednější.

‚Cítil jsem úlevu, když jsem viděl teroristy viset.‘

Dvaačtyřicet radikálů bylo odsouzeno k smrti oběšením. Popraveni byli ve věznici v Násiríji. Úřady pozvaly příbuzné obětí nedávného útoku u města, aby popravě přihlíželi.

„Přes veškerou bolest, kterou pociťuji od chvíle, co byli při sebevražedných útocích zabiti dva moji bratři, jsem cítil úlevu, když jsem viděl teroristy viset,“ řekl Fádhil Abdal Amír z Násiríje.

Chalífát, vyhlášený v roce 2014 radikály ze samozvaného Islámského státu poté, co získali kontrolu nad značnou částí severního a západního Iráku, se fakticky zhroutil letos v červenci, když se iráckým silám s podporou Američanů podařilo znovu získat kontrolu nad Mosulem, nejdůležitějším městem v Iráku dočasně ovládaným členy IS.

Nedávné smrtelné teroristické útoky v Bagdádu a v dalších iráckých městech nicméně podle Reuters nasvědčují tomu, že jsou radikálové schopni vést ozbrojený konflikt, v němž nejde přímo o získání nového území.

ČTK
M. Vaněk Odporné. Věší ty, co se vzdali. 21:07 25.9.2017
J. Dresler Mají věšet ty zastřelené? 22:39 25.9.2017
S. Hammer Odporné? MÁLO!!!! 6:31 26.9.2017
J. Dresler Tak málo? 20:00 25.9.2017

Najdete na Lidovky.cz