Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Američtí vojáci jako terč. V Iráku čelili raketám, v akci byla i loď u Jemenu

Svět

  22:20
Napětí kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem se podle všeho podepsalo pod útoky, v nichž figurují američtí vojáci. Na leteckou základnu Ajn al-Asad v Iráku, kde působí americký kontingent, útočily rakety a drony. Do bojového nasazení se dostala i válečná loď proplouvající kolem Jemenu.

Americká válečná loď USS Carney. foto: Reuters

Letecká základna Ain al-Asad se nachází v západní provincii Anbar a hostí americké a další mezinárodní síly. „Uvnitř základny bylo slyšet několik výbuchů,“ řekly agentuře Reuters dva bezpečnostní zdroje.

Irácká armáda uvedla, že uzavřela oblast kolem základny a zahájila vyhledávací operaci. Zatím nebylo jasné, zda útoky způsobily zranění nebo škody, uvedly zdroje.

Je to třetí útok za méně než 24 hodin proti leteckým základnám, kde jsou umístěni Američané.

Vojenské síly USA v Iráku byly ve středu cílem dvou samostatných útoků drony, přičemž jeden způsobil menší zranění malému počtu vojáků, i když se podařilo ozbrojený dron zachytit.

Minulý týden hrozily irácké ozbrojené skupiny spojené s Íránem, že zaútočí na americké zájmy raketami a drony, pokud Washington zasáhne na podporu Izraele proti Hamásu v Gaze.

Spojené státy mají v Iráku 2 500 vojáků a dalších 900 v sousední Sýrii. Jejich úkolem je radit a pomáhat místním silám v boji proti Islámskému státu, který v roce 2014 ovládl velké území v obou zemích.

Loď u Jemenu sestřelovala rakety a drony

Do bojové akce se dostala také loď americké armády proplouvající kolem Jemenu. Torpédoborec USS Carney sestřelil v severním Rudém moři tři rakety a několik dronů.

Podle Pentagonu jsou za útokem jemenští rebelové z šíitského kmene Hútíů, podporovaní Íránem. Nikdo nebyl zraněn.

„Nemůžeme s jistotou říci, kam rakety a drony mířily, ale byly vypáleny z Jemenu směrem na sever podél severního Rudého moře, zřejmě na cíle v Izraeli.“ uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Spojené státy nedávno vyslaly na Blízký východ značné množství námořní síly, včetně dvou letadlových lodí, podpůrných plavidel a asi dva tisíce příslušníků námořní pěchoty.

USA mají na Blízkém východě také řadu základen s vojáky, stíhacími letouny a válečnými loděmi. Bílý dům říká, že neexistují „žádné plány nebo záměry“ pro jejich použití, v případě potřeby však mohou poskytnout podporu na ochranu zájmů národní bezpečnosti.

Autoři: ,