Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Irák se chce zbavit žoldáků

Svět

  8:07
BAGDÁD - Druhou nejpočetnější armádu v Iráku po Američanech nemají Britové. Tzv. soukromé bezpečnostní firmy (PSC) udržují v Iráku různorodý kontingent o síle 30 000 mužů. Vesměs špičkově vycvičených, po zuby ozbrojených a štědře placených profesionálů, kteří hřeší na to, že na ně místní úřady nedosáhnou, a často si dělají doslova, co chtějí.

Firmy platí americká vláda. foto: AFP

Irácká vláda si na excesy těchto žoldáků stěžovala už několikrát. Bezvýsledně, protože především v Iráku jsou na nich Američané zcela závislí. Tentokrát se ale irácká vláda Núrího Málikího odhodlala zajít dál - zrušila licenci firmě Blackwater, jednomu z největších amerických „bezpečnostních kontraktorů“, který chránil už civilního správce Paula Bremera a dosud střeží americké diplomaty v Iráku. Podle iráckého ministerstva vnitra stříleli zaměstnanci Blackwateru „náhodně na obyvatele“ na přeplněném náměstí v Bagdádu. Při incidentu zahynulo osm Iráčanů včetně jednoho policisty a desítky dalších byly zraněny.

Mluvčí Blackwateru v oficiálním prohlášení firmu hájila: „Oni ,civilisté‘, na něž profesionálové z Blackwateru stříleli, byli ve skutečnosti ozbrojení nepřátelé a zaměstnanci Blackwateru opětovali obrannou palbu. Profesionálové z Blackwateru hrdinně bránili americké životy v bojové zóně.“

Blackwateru dává částečně za pravdu i analytik Robert Young Pelton, podle něhož byla, je a bude prioritou těchto strážců ochrana životů jejich klientů. „Ti chlapi z Blackwateru nejsou hlupáci. Jestli zabíjeli lidi, tak jen proto, že měli pocit, že je to začátek přepadení,“ řekl Pelton listu The Washington Post. Přestřelka se nyní vyšetřuje, prozatím se s jistotou ví jen to, že v těsné blízkosti kolony explodovaly minometné granáty, jeden z vozů byl „znehybněn“ a následovala 20minutová divoká přestřelka.

Nepostradatelní strážci

 Americké ministerstvo zahraničí připouští, že při ní zahynuli civilisté. Zároveň však zřejmě dělá vše pro to, aby Iráčané osvědčenému dodavateli strážců licenci neodebrali. Blackwater samozřejmě není jediná firma, která s americkou vládou v tomto směru spolupracuje, po včerejšku se však zdá, že v ohrožení by mohl být celý americký systém, který je, jak nedávno přiznal velvyslanec v Iráku Ryan Crocker, na soukromých bezpečnostních firmách přímo závislý. Iráčané totiž chtějí přezkoumat status všech těchto společností s tím, že se v neděli jednalo o „flagrantní napadení... iráckých občanů“. Irácké vládě nejvíc vadí, že se žoldnéři těší stejné imunitě jako řadoví američtí vojáci. Nedělní střelbu Iráčané označují za „zločin“ a chtějí pachatele stíhat.

 Jen společnost Blackwater, kterou v roce 1997 založil bývalý příslušník amerických elitních jednotek SEAL Erik Prince, zaměstnává v Iráku na 1000 žoldnéřů. Dohromady jich tam působí až 30 000. Ti nejlépe placení berou až 6000 dolarů týdně, což je dvojnásobek platu specialistů v americké armádě. Na druhou stranu však mají také velké ztráty, protože jsou nasazováni do extrémně nebezpečných akcí. Ztráty v řadách žoldnéřů se poté nezapočítávají do oficiálních statistik padlých.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!